Na slavnostním ceremoniálu ve Štrasburku si jménem všech Ukrajinců ocenění převzala pětice představitelů občanské společnosti a prostřednictvím telemostu také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Vzkaz Evropy je jasný: stojíme na straně Ukrajiny. Nebudeme odvracet zrak. Ukrajinský lid nebojuje pouze válku za nezávislost, ale válku za hodnoty. Hodnoty, které jsou základem našeho života v Evropské unii a které jsme si dlouho mohli dovolit považovat za samozřejmost každého dne," řekla při předávání předsedkyně EP Roberta Metsolová.

Bytový dům v ukrajinském Bachmutu hořící po ruském útoku, 7. prosince 2022
Vánoční klid zbraní? S ničím takovým nepočítáme, upozornila Moskva

Připomněl i jednu z myšlenek tvůrce sovětské vodíkové bomby a později disidenta Andreje Sacharovova, po němž je cena pojmenovaná: „Země, která nerespektuje práva svých vlastních občanů, nebude respektovat ani práva svých sousedů.“ Tato slova jsou pro dnešek více než aktuální.

Nejvyšší ocenění EU

Sacharovova cena za svobodu myšlení je nejvyšším oceněním Evropské unie za činnost v oblasti lidských práv. Každoročně ji uděluje Evropský parlament. Byla založena v roce 1988 s cílem ocenit jednotlivce a organizace hájící lidská práva a základní svobody. Poprvé byla udělena bojovníkovi proti apartheidu Nelsonu Mandelovi a sovětskému disidentovi Anatoliji Marčenkovi. Skládá se z certifikátu a odměny 50 tisíc eur.

V roce 2021 Parlament udělil cenu ruskému opozičnímu lídrovi Alexeji Navalnému. V letošním roce byli dalšími nominovanými spoluzakladatel Wikileaks Julian Assange a Komise pravdy v Kolumbii, která se snaží vyrovnat s následky desítky let trvající občanské války v zemi.

Prezident Zelenskyj se připojil prostřednictvím videohovoru a požádal o minutu ticha za všechny ukrajinské muže, ženy, děti, vojáky a civilisty, kteří zahynuli ve válce. Ve svém projevu pak vyzval k podpoře vzniku mezinárodního tribunálu, který by Rusko dohnal k odpovědnosti za spáchané zločiny.

Ruští vojáci na Ukrajině
Moskva pořádá sbírku hudebních nástrojů pro vojáky. Mají podpořit bojového ducha

„Musíme jednat hned, nečekat na konec války, postavit před soud všechny, kdo ji rozpoutali, a zabránit opakování agrese. To bude nejúčinnější ochrana svobody, lidských práv, právního státu a dalších společných hodnot“ apeloval Zelenskyj.

Zelenskyj v proslovu také vyzval europoslance, aby zítra schválili připravovanou rezoluci, která má označit hladomor na Ukrajině, ke kterému došlo před 90 lety, za genocidu.

Většina Evropanů podporuje postoj EU k válce na Ukrajině

Celkem 74 procent občanů EU schvaluje podporu, kterou Unie od zahájení ruské invaze poskytuje Ukrajině. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Eurobarometru, který EP nechal provést mezi říjnem a listopadem 2022.

Tyto hlasy převažují ve všech členských státech, přičemž nejvyšší úroveň podpory je ve Švédsku (97 procent), Finsku (95 procent) a Nizozemsku (93 procent).

V Česku je podle tohoto průzkumu podpora postoje EU k Ukrajině 68 procent. V Polsku je to 85 procent a v Maďarsku naopak jen 59 procent.

Vůbec nejméně se staví za podporu Ukrajině ze strany EU obyvatelé Bulharska a Řecka po 48 procent a Slovenska 49 procent.