Lidé na celém světě sdílejí snimek, ve kterém ukrajinský voják kouří cigaretu na lesní mýtině, zatímco na něj míří ruské zbraně, načež se ozve rozkaz ke střelbě. V reakci na něj voják vzdorovitě pronese válečné heslo, jen sekundy před svou smrtí. Přestože video sdílelo mnoho příslušníků ukrajinské armády, neboť svého kolegu oslavují jako hrdinu, zpočátku ho nikdo nepoznal, píše deník The Daily Telegraph.

Kyjev už ovšem ví, kdo nový hrdina byl. Neohrožený voják se jmenoval Tymofij Šadura a podle ukrajinského generálního štábu sloužil u 30. mechanizované brigády knížete Konstantina Ostrogského. Armáda muže pohřešovala od 3. března, kdy ho Rusové zajali nedaleko Bachmutu.

Voják 68 ukrajinské brigády uvnitř obrněného vozidla M113, 22. února 2023. Míří k předním pozicím poblíž Vuhledaru
Maskovaná monstra a Rusové ve smrtící pasti. Ukrajinci popsali obří bitvu tanků

Identitu pomohla odhalit jeho sestra. Poznala ho po hlase. „Nikdy neskrýval pravdu a určitě by to neudělal před nepřítelem,“ svěřila se stanici BBC.

Podle generálního štábu je zastřelení neozbrojeného zajatce cynickým a nestoudným ignorováním norem mezinárodního humanitárního práva a válečných postupů, píše nezisková organizace Ukrajinský světový kongres. „Tohle dělají bezcenní vrazi, nikoliv válečníci,“ okomentoval štáb záběry na videu. Ruští okupanti podle něj znovu ukázali, že jejich hlavním cílem je vyhlazení všech Ukrajinců.

K popravě se vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Okupant zabíjí už jen proto, že jsme Ukrajinci. Za pouhé slovo o Ukrajině. Za náš sen o Ukrajině,“ řekl v pondělí večer.

Ve videoprojevu podpořil dřívější slova šéfa své kanceláře Andrije Jermaka. „Donutíme okupanta, aby se zodpovídal za každý výstřel proti Ukrajině, za každou podlost proti Ukrajincům,“ prohlásil. Slíbil, že vrahy z videa najdou.

Olga Botvinová zázračně přežila raketový úder v Dněpru
Z Doněcka utekli do Chersonu, tam jejich byt zasáhla raketa. Přesto pomáhají

Podobné vyjádření zveřejnil jen o několik hodin dříve právě Jermak. „Za každý takový válečný zločin přijde odplata. Nikdo se před ní neskryje. Najdeme každého,“ napsal. Doplnil, že záběry představují další důkaz ruských válečných zločinů, píše server Ukrajinská pravda.

Jakmile se video dostalo na veřejnost, ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval Mezinárodní trestní soud, aby okamžitě zahájil vyšetřování záběrů. 

Porušení Ženevských úmluv 

Na video zareagoval také tamní obhájce lidských práv Dmytro Lubinec, který záběry poslal mezinárodním organizacím, informuje zpravodajský web NOVA.news. „Poprava zajatého ukrajinského vojáka je porušením Ženevských úmluv. Je to projev zákeřnosti,“ napsal.

Video, stejně jako Jermak, považuje za důkaz ruských válečných zločinů. „Po celém světě slova sláva Ukrajině vzbuzují úctu a hrdost. Pro ruskou armádu se ale toto heslo stává důvodem ke střelbě do lidí,“ poznamenal ukrajinský ombudsman.

Poslední rozloučení s ukrajinským vojákem Mychajlem Reutským, který zahynul 18. února 2023 v Doněcké oblasti
OBRAZEM: Bránil Bachmut, zahynul. Emotivní rozloučení s ukrajinským vojákem

Mnoho lidí na internetu Šaduru oslavuje jako válečného mučedníka. O své pocity se na Facebooku podělil i ukrajinský investiční bankéř a publicista Serhij Fursa. „Myslel jsem, že takhle umírají jen filmoví hrdinové. Teď už vím, co je to důstojnost. Důstojnost skutečného ukrajinského hrdiny,“ napsal.

Zelenskyj ve svém projevu pro povzbuzení parafrázoval slova připisovaná Stepanu Banderovi. „Sláva Ukrajině! bude na Ukrajině znít vždycky. A miliony lidí budou vždy odpovídat Sláva hrdinům! A vždycky to tak bude,“ pronesl prezident.