Na Slovensko i bez dokladů

U hraničního přechodu v ukrajinském městě Užhorod se tvoří dlouhé kolony, část obyvatel napadené země prchá do sousedního Slovenska. To podle slovenského premiéra Hegera lidem, kteří prchají před válkou, poskytne pomoc. Slováky vybídl, aby pro Ukrajince měli pochopení a soucit.

Jak zjistil Deník, pokud jde o ubytování v Užhorodu, posledním větším ukrajinském městě u hranic se Slovenskem a Maďarskem, jsou hotely pro příští dny absolutně vyprodány a přespání se nedá zajistit ani v soukromí. Pohraniční slovenská obec Ubla oznámila, že je připravena přijmout a ubytovat až pět stovek uprchlíků z Ukrajiny.

Ministerstvo vnitra Slovenské republiky v této souvislosti oznámilo, že jsou v současnosti v provozu všechny hraniční přechody na hranici s Ukrajinou, kromě železničního přechodu Čierna nad Tisou - Čop, kde byla zastavena osobní doprava. 

Vstup na území Slovenska bude podle tamní policie po individuálním posouzení umožněn i osobám, které nebudou mít platný cestovní doklad (biometrický pas).

 Podle slovenského ministra vnitra Romana Mikulce je země na uprchlíky z Ukrajiny připravena. „Uděláme vše pro to, abychom pomohli lidem, kteří utíkají před válečným konfliktem. Své aktivity koordinujeme s okolními státy, které nám dokáží poskytnout technickou i personální pomoc, abychom zase my mohli pomoci Ukrajincům," řekl Mikulec.

Osm táborů v Polsku

Hranice pro uprchlíky z Ukrajiny otevřelo vedle Slovenska i Polsko, které začalo připravovat uprchlické tábory pro tisíce běženců z Ukrajiny. Jak ale uvádí korespondenti ze západoukrajinského Lvova vzdáleného méně než sto kilometrů do polských hranic na východ, tam život běží relativně normálně, lidé ale vybírají peníze z bankomatů či bank a nakupují potraviny.

Vyjet z ukrajinského Kyjeva trvá dlouhé hodiny, téměř šest hodin. Po krajnici chodí lidé s plnými taškami, někteří za sebou vezou i kufry.
Exkluzivní svědectví z místa bojů. Kdo může, rychle mizí pryč, říká Ukrajinka

Náměstek polského ministra vnitra se v minulých dnech nechal slyšet, že se Polsko připravuje na různé scénáře. „Musíme být připraveni na vlnu až jednoho milionu lidí,“ řekl polskému rozhlasu.

Země je už teď domovem asi dvou milionů Ukrajinců, mnozí z nich uprchli před válkou v roce 2014. Vláda plánuje ubytovat ukrajinské uprchlíky v ubytovnách i sportovních halách.

Zatímco část ukrajinských obyvatel, především rodiny s dětmi, se včera snažila Ukrajinu a velká, ruskou armádou bombardovaná města opustit, v Polsku se mnoho ukrajinských mužů hlásí na ukrajinských zastupitelských úřadech do vojenské služby. A snaží se dostat na Ukrajinu a bojovat s ruskými agresory. Podobně jako v Česku to podle polských médií může znamenat problém pro jejich polské zaměstnavatele.

Stovky tisíc migrantů v Rumunsku

Zdroj: DeníkNa hrozící uprchlickou vlnu se už před několika dny začali připravovat také Rumuni. Tamní ministr vnitra Lucian Bode řekl televizi B1, že jeho vláda v případě vojenského konfliktu očekává až stovky tisíc migrantů v nekontrolovatelných vlnách.

„V současné době vyhodnocujeme, kolik uprchlických táborů dokážeme postavit v relativně krátkém čase: 10, 12, 24 hodin. K tomu analyzujeme stávající ubytovací kapacity v příhraničních okresech, ale jednáme také o druhé etapě se sousedními kraji a třetí etapě v celé zemi,“ řekl tento týden Bode.