Aliance, zahrnující Austrálii, Kanadu, Nový Zéland, Spojené království a Spojené státy, se domnívá, že existuje fyziologické vysvětlení pro celosvětově kritizované a odsuzované rozhodnutí ruského prezidenta vojensky napadnout Ukrajinu. 

Mnohé zpravodajské servery sdílí stále větší počet zpráv o nevyzpytatelném chování devětašedesátiletého Putina, poukazují také navíc na jeho oteklý obličej a krk, pravděpodobně způsobeným léčbou steroidy, píše server Daily Mail. Terčem posměchu a spekulací se stal i jeho obrovsky dlouhý jednací stůl v Kremlu. 

Ruské síly v Doněcku, s vojenským vybavením označeným písmenem Z
BBC: Rusko hledá nové žoldáky přes sociální sítě, zve je na „piknik na Ukrajině“

„Za posledních zhruba pět let došlo u Putina k viditelné změně v jeho rozhodování. Jeho okolí vidí výraznou změnu v přesvědčivosti i srozumitelnosti toho, co říká a jak vnímá svět kolem sebe, cituje Daily Mail svůj zdroj, nejmenovaného člena aliance FVEY, který tvrdí, že veškeré informace o Putinově stavu čerpají od jemu blízkých osob.

Bez oponování

Zdroj také uvedl, že tato neschopnost jasně myslet byla umocněna nedostatkem negativní zpětné vazby, přičemž ruský vůdce nebyl informován o svých neúspěších v souvislosti s invazí na Ukrajinu, navíc mu nikdo z jeho blízkého okolí neoponuje. 

O Putinově zdravotním stavu se vedou diskuze už delší dobu. O tom, že trpí Parkinsonovou chorobou, tedy onemocněním nervové soustavy, se spekuluje už více než osm let. Nynější náznaky, jako je čtyřmetrový stůl, nebo oteklý obličej a krk, ještě více přiživují spekulace, že je ruský prezident nemocný muž. 

Moskva pochopitelně jakékoliv spekulace o špatném zdravotním stavu svého prezidenta odmítá a tvrdí, že všechny informace, které tvrdí opak, jsou lživé. 

Těhotná žena středeční bombardování porodnice v ukrajinském Mariupolu nakonec nepřežila. Lékařům se nepodařilo zachránit ani její dítě.
Zabijte mě! křičela těhotná, když přišla po náletu v Mariupolu o dítě. Nepřežila

Ať už se Putin izoluje kvůli hypochondrii, kterou je znám, nebo strachu z možných komorbidit, které by mohly jeho zdravotní stav ještě zhoršit, je jasné, že se jeho image mění. Vzpomínky na jeho sportovní postavu a dobré fyzické zdraví, kterým se prezentoval, když jezdil na koni či se potápěl v ponorce, jsou nyní upozaděny.

V popředí nyní zůstává nepředvídatelný, oteklý a izolovaný vůdce, který čelí obvinění z několika válečných zločinů.