Místní guvernér vyzval veřejnost, aby se od mrožů držela v dostatečné vzdálenosti a nerušila je, protože to je nebezpečné. Zákon o životním prostředí na Špicberkách stanoví, že veškerá doprava na souostroví nesmí zbytečně rušit volně žijící živočichy, mezi něž patří lední medvědi, tuleni, velryby, sobi a polární lišky.

Vysoce postavený představitel policie Magnus Rindal Fredriksen BBC řekl, že svědkem incidentu bylo několik zaměstnanců úřadu guvernéra a že se turista k mroži přibližoval na začátku fjordu nedaleko Longyearbyenu. Polák podle Fredriksena do oblasti přijel ve stejný den, byl předveden na úřad guvernéra a zaplatil pokutu. Fredriksen se domnívá, že motivací pro turistu bylo pořízení hezké fotografie.

Opalovací krémy jsou nutné pro ochranu lidské pokožky před škodlivým vlivem UV záření. Mezi vědci ovšem roste znepokojení nad tím, že některé syntetické UV filtry poškozují život v mořích. Nová studie navíc prokázala jejich výskyt v polárních oblastech
Polární šok. Výzkumníci našli na Špicberkách chemikálie, které varují lidstvo

Mroži jsou na Špicberkách chráněni od roku 1952, kdy jich po více než třech stoletích intenzivního lovu u souostroví zbylo jen několik stovek. Od té doby populace mrožů roste, tento druh ale zůstává na norském seznamu ohrožených zvířat.

Norsko se kvůli obavám z dopadů cestovního ruchu a klimatických změn rozhodlo zpřísnit zákony na ochranu přírody. Nařízení, která vstoupí v platnost příští rok, zahrnují zákaz přibližovat se k mrožům na vzdálenost menší než 150 metrů. Mezi další opatření patří omezení počtu výletních lodí a vyhrazená místa pro vylodění.