K blokádě došlo podle chorvatského deníku Index den předtím, než v Kosovu vstoupí v platnost dvě nová nařízení týkající se lidí se Srbským občanstvím. Jejich srbské pasy mají být podle Jerusalem Post nahrazeny po dobu pobytu v zemi dočasnými a srbské poznávací značky vyměněny za kosovské.

„Nebudeme lidem brát jejich dokumenty. Jen k nim přidáme deklaraci. Takže když přicestují se srbskými doklady, nesebereme jim je, jen jim vydáme deklaraci, protože Srbsko 11 let stejným způsobem jednalo s občany Kosova, když překročili jejich hranici,“ popřel kosovský premiér Albin Kurti, že by Srbové v Kosovu přišli o své srbské doklady.

Srbský prezident Aleksandar Vučič v neděli uvedl, že Srbsko „nikdy nebylo ve složitější situaci ve vztahu s Kosovem, než dnes“. Obě strany vyzval k zachování míru ale varoval, že pokud mír zachovat nechtějí, „Srbsko zvítězí“.

„Zdá se mi, že Srbsko bude nuceno denacifikovat Balkán. Rád bych se pletl,“ napsal na twitteru srbský politik Vladimir Dukanovič. „Bůh pomáhej našim občanům v Kosovu. Informace, které odtud přicházejí, jsou hrozivé,“ doplnil později, aniž by uvedl konkrétní podrobnosti.

Podle polského deníku Niezalezna měla protileteckým sirénám předcházet přestřelka na Srbsko-Kosovské hranici. Deník zveřejnil videa ze sociálních sítích, na kterých jsou údajně slyšet sirény a výstřely. „Další záběry pocházejí podle nepotvrzených zpráv z města Novi Pazar, které leží deset kilometrů západně od hranice,“ píše list.

Zda opravdu došlo k násilnému konfliktu ale není jasné. Popírají to informace německého deníku Kurier. „Pokud vím, k žádným střetům zatím nedošlo, ale situace je nepřehledná,“ řekl listu kosovský Srb žijící v Mitrovici. 

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharová na události na srbsko-kosovské hranici reagovala slovy, že omezení dokumentů Srbům je „krok k jejich vyhoštění z Kosova“. „Rusko vyzývá kosovskou vládu a Spojené státy a Evropskou unii, kteří stojí za ní, aby zastavily provokace a respektovaly práva Srbu v Kosovu,“ uvedla podle Jerusalem Post.