Nizozemské mírové síly, které byly součástí mise Organizace spojených národů, měly v roce 1995 za úkol uklidňovat situaci v napjaté bratrovražedné válce mezi Srby, Chorvaty a bosenskými muslimy. To se jim ale nepovedlo.

Organizace spojených národů poslala ve snaze zabránit nezřízenému vraždění do Jugoslávie vojenské jednotky UNPROFOR, které měly za úkol udržovat příměří mezi jednotlivými stranami konfliktu a vytvářet takzvané bezpečné zóny, v nichž by našlo civilní obyvatelstvo azyl a ochranu. Situace se však na mnoha místech vymkla mezinárodnímu společenství z rukou.

Exhumace obětí srebrenického masakru v roce 1996
Genocida v Srebrenici: z města se stala jatka, zůstaly jen slzy a masové hroby

A právě to se stalo také ve městě Srebrenica, vyhlášeném v roce 1993 Organizací spojených národů za bezpečný přístav pro civilisty.

Začátkem července 1995 začala Srebrenici ostřelovat srbská armáda pod vedením generála Ratka Mladiće. Během týdenního krveprolití byli bosňáčtí muslimští muži a chlapci odděleni od žen a odvezeni na popraviště, kde byli zmasakrováni. Jejich těla skončila v masových hrobech.

Hluboké lidské utrpení

„Za tuto strašlivou genocidu nese vinu pouze jedna strana: bosenskosrbská armáda,“ prohlásila v pondělí nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová při návštěvě Bosny a Hercegoviny, kde si lidé připomínali výročí genocidy.

„Dovolte mi však, abych to upřesnila. Mezinárodní společenství neposkytlo obyvatelům Srebrenice odpovídající ochranu a nizozemská vláda jako součást tohoto společenství nese spoluodpovědnost za situaci, v níž k tomuto selhání došlo. A za to se jí co nejhlouběji omlouváme,“ řekla Ollongrenová a položila si ruku na srdce.

„Události z roku 1995 vedly k hlubokému lidskému utrpení, které je zde hmatatelné dodnes. Nemůžeme vás tohoto utrpení zbavit. Co však můžeme udělat, je podívat se historii zpříma do očí,“ dodala.

Přijímáme odpovědnost, ne vinu, znělo v minulosti

Nizozemské soudy již dříve rozhodly, že Nizozemsko nese částečnou odpovědnost za pád Srebrenice, a pozůstalým bylo vyplaceno odškodnění, píše zpravodajský kanál Al Jazeera.

Nizozemská vláda kvůli tomuto rozhodnutí v roce 2002 podala demisi a tehdejší premiér Wim Kok prohlásil, že vláda tímto způsobem přijala svou odpovědnost za masakr, ale ne vinu.

Připomínka masakru v Srebrenici
Za masakr ve Srebrenici může i Nizozemsko, potvrdil soud. Míru viny ale snížil

Příbuzní zabitých to nepovažovali za dostatečné a již několik let usilují o oficiální omluvu.

Minulý měsíc se Nizozemsko omluvilo nizozemským vojákům OSN, kteří byli masakru přítomni, za podmínky, v nichž museli sloužit.

Podle serveru Politico toto prohlášení vyvolalo vlnu nepochopení a hněvu mezi příbuznými obětí ze Srebrenice, kteří uvedli, že Nizozemci se měli omluvit nejprve jim.

Masakr ve Srebrenici, který Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii posoudil jako akt genocidy, byl nejhorším jednotlivým zvěrstvem války v Bosně v letech 1992-1995, při níž bylo zabito asi 100 tisíc lidí.