Vznikl v době bronzové, jeho přesný účel a stavitelé jsou dodnes záhadou, nyní patří mezi nejslavnější britské památky. Komplex menhirů a kamenných kruhů nacházejících se na Salisburské pláni Stonehenge je od roku 1986 zapsán také na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, připomíná encyklopedie Britannica. Budoucnost památky je ale předmětem sporu.

Stonehenge
Stonehenge nemusel být rituálním místem. Vědec přišel se zajímavou studií

V blízkosti Stonehenge by totiž mohl v příštích letech vzniknout silniční tunel. Proti jeho vybudování se postavila skupina aktivistů, obrátila se i na soud. Ten ale v uplynulých týdnech rozhodl ve prospěch tunelu, a plán z roku 2020 tak opět ožívá.

V současnosti kolem Stonehenge vede přeplněná silnice. Ta by se mohla přesunout pod zem, jako čtyřproudový silniční tunel.V současnosti kolem Stonehenge vede přeplněná silnice. Ta by se mohla přesunout pod zem jako čtyřproudový silniční tunelZdroj: Wikimedia Commons, Julian P Guffogg, CC BY-SA 2.0

Aktivisté i zástupci UNESCO přitom loni na podzim varovali, že pokud stavba vznikne, hrozí vymazání památky ze seznamu světového dědictví.

„Organizace UNESCO vyzvala vládu, aby pozměnila kontroverzní plán silničního tunelu poblíž Stonehenge. Hrozí, že památka bude zařazena na seznam ohrožených míst. Členové organizací The Stonehenge Alliance a Save Stonehenge World Heritage Site poslali do sídla UNESCO petici. Získali 225 tisíc podpisů ze 147 zemí, které naléhají na vládu Spojeného království, aby plány na tunel zastavila,“ napsala tehdy BBC.

Stonehenge
Další tajemství kolem stavitelů Stonehenge odhaleno. Díky jejich výkalům

V současnosti nedaleko kamenů, přes areál památky, vede dvouproudová silnice A303. Denně po ní podle BBC projede 26 500 aut. Britská dálniční společnost plánuje její přestavbu na čtyřproudovou silnici s tím, že u Stonehenge se přesune jako více než dvoukilometrový silniční tunel pod zem.

„Momentálně cesta kolem Stonehenge trvá i hodinu. V budoucnosti to bude jen zlomek času. Tunel se bude nacházet dvě stě metrů od památky. Po jeho vybudování se původní silnice změní na cestu pro cyklisty, pěší a jezdce na koni, což vrátí Stonehenge do původní podoby,“ nastínila projekt britská dálniční společnost.

Zdroj: Youtube

Ředitel společnosti English Heritage Nick Merriman také pro list The Guardian napsal, že tunel návštěvu památky bez pohledu na přeplněnou silnici zkrášlí a odstraní hluk a znečištěný vzduch.

„Ano, řidiči přijdou o vyhlídku na kameny, ale více lidí bude moci prozkoumat širší okolí místa světového dědictví pěšky i na kole. Jsme nejblíže, jak jsme kdy byli, k obnovení starobylé krajiny a prostředí, které si Stonehenge a další prehistorické památky zaslouží,“ vyjádřil se.

Zničená památka

Podle aktivistů shromážděných v organizaci Save Stonehenge World Heritage Site však bude stavba tunelu spíše na škodu. „V současnosti schválená podoba stavby podle nich zničí zhruba sedm hektarů památky a bude prvním krokem ke smazání ze seznamu kulturního dědictví,“ uvedla BBC. I po nynějším rozhodnutí soudu chtějí proti tunelu dál bojovat.

Definitivní rozhodnutí, zda a kdy stavba tunelu začne, zatím nepadlo.

Které památky přišly o zápis do seznamu UNESCO

  • Pokud by komplex Stonehenge přišel o zápis do seznamu světového kulturního dědictví, nebyl by to první případ.
  • O zápis přicházejí místa ve chvíli, kdy komise vyhodnotí, že nejsou důsledně udržované nebo chráněné.
  • V roce 2007 o zápis přišlo útočiště přímorožce arabského, oblast ochrany zvěře v poušti Džiddat al-Harasis ve středním Ománu. Důvodem byla nedostatečná ochrana oblasti před aktivitami pytláků a její zmenšení kvůli těžbě ropy.
  • V roce 2009 status ztratilo Labské údolí v Drážďanech, kvůli kontroverzní stavbě nového mostu přes řeku. Podle zástupců UNESCO most narušil siluetu města.
  • Před třemi lety přišlo kvůli stavbě nového stadionu a dalším developerským projektům o zápis v seznamu britské město Liverpool.
  • Výmaz ze seznamu UNESCO již hrozil v roce 2019 také Praze, také z důvodu nových developerských projektů.