Zadrženým je 42letý Zaniar Matapour, který má norské občanství a pochází z Íránu. Už dříve byl v hledáčku policie, teď odmítá vypovídat. Policie ho obvinila z vraždy, pokusu o vraždu a z teroristických činů, řekl na tiskové konferenci prokurátor Christian Hatlo. Jednou z hypotéz je, že šlo o zločin z nenávisti, dodal.

Policie ještě během noci prohledala byt zadrženého, zabavila dvě střelné zbraně, jednu ruční a jednu automatickou, a také dva telefony.

Dovážka jídla kurýrem společnosti Grubhub v newyorských ulicích.
Znásilnil ji a držel v bytě. Žena si zachránila život objednávkou jídla

Podezřelý má za sebou dlouhou historii násilí a výhrůžek, a norská tajná služba PST ho měla v hledáčku od roku 2015 v souvislosti s obavami z jeho radikalizace a členstvím v islamistické extremistické síti, uvedl na odpolední tiskové konferenci šéf PST Roger Berg. Tajné služby podle něj se zadrženým během uplynulého měsíce hovořily, násilné úmysly však u něj nezaznamenaly. Berg zmínil také předchozí duševní obtíže zadrženého.

Norskou metropolí měl dnes projít průvod za práva komunity LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), pořadatelé ho ale na doporučení policie zrušili, uvedla stanice TV2. Stovky lidí zákazu nedbaly a vydaly se po trase průvodu s duhovými vlajkami za skandování hesla "boj pokračuje". Norsko si letos připomíná 50 let od povolení vztahů osob stejného pohlaví. K pochodu hrdosti se vázalo mnoho doprovodných akcí.

Brutální a hrozné 

Byl to "krutý a hluboce šokující útok na nevinné lidi," napsal na facebooku norský premiér Jonas Gahr Störe. "Zatím nevíme, co za tímto hrozným činem stojí, ale queer lidem, kteří mají strach a truchlí, chci říct, že stojíme při vás," dodal. V podobném duchu se vyjádřilo i několik dalších vládních činitelů. Queer je označení pro všechny, jejichž identita není heterosexuální.

"Brutální a hrozné," napsal na twitteru předseda norského parlamentu Masud Gharahkhani, který se narodil v Íránu a do Norska se přistěhovat v pěti letech. "Lidé byli ve městě, aby prožili rozmanitost a lásku. Postarejte se o sebe navzájem," dodal.

Sídlo společnosti Nio v Pekingu.
V Šanghaji vypadl elektromobil ze třetího patra. Zahynuli dva lidé

Střelba se odehrála kolem jedné hodiny ranní na třech místech v bezprostřední blízkosti, a to u podniku London Pub, jazzového klubu Herr Nilsen a stánku s rychlým občerstvením. Policie dostala první upozornění 14 minut po jedné hodině. Podezřelý byl zadržen o pět minut později, uvedla agentura AFP.

Norsko je relativně bezpečná země, v roce 2011 jí ale otřásl útok pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika. Ten 22. července 2011 nejprve ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya.