Úřady pravděpodobného střelce identifikovaly jako čtyřiatřicetiletého Arťoma Kazanceva. Motiv jeho činu zatím není znám. Podle gubernátora Udmurtska Alexandra Brečalova se léčil na psychiatrii, napsala agentura AP. Udmurtské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie našla tělo muže, který zahájil palbu, podle dostupných informací spáchal sebevraždu.

Podle vyšetřovacího výboru měl na sobě kuklu a černé tričko s nacistickými symboly. Na tričku měl svastiku, upřesnila agentura Reuters. "Prověřuje se jeho příklon k neofašistickým názorům a nacistické ideologii," uvedl vyšetřovací výbor.

Ten dále sdělil, že muž měl u sebe v době útoku dvě pistole a velké množství munice. Podle národní gardy však nefiguroval v oficiálním rejstříku držitelů zbraní. Nejprve zabil dva členy ochranky a poté začal střílet na studenty a učitele, uvádí Reuters. Předchozí bilance vyšetřovacího výboru čítala 13 zabitých a 21 zraněných.

Ruský dezertér na letišti v Jerevanu 22. září 2022.
Média: Kvůli mobilizaci z Ruska prchlo 260 tisíc mužů. Putin chce zavřít hranice

Iževsk, kde žije na 640 tisíc obyvatel, se nachází necelých tisíc kilometrů východně od Moskvy v Udmurtsku. Do školy č. 88 podle agentury AP chodí zhruba tisíc žáků mezi prvním a 11. stupněm ruského vzdělávacího systému.

Ruské ministerstvo zdravotnictví do Iževsku vyslalo tým zdravotníků, kteří mají poskytovat akutní lékařskou pomoc obětem střelby. Již nyní pracuje na místě 14 lékařských týmů. Místní úřady zřídily horkou linku pro přeživší a pozůstalé. Šéf Udmurtska Alexandr Brečalov vyhlásil v této autonomní republice smutek, který potrvá do čtvrtka.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že střelec byl podle jeho informací členem "neofašistické organizace". V souvislosti s tragédí v Iževsku je podle něj rovněž nutné zhodnotit, zda úřady v Udmurtsku "splnily pokyn prezidenta Vladimira Putina ke zlepšení bezpečnosti ve vzdělávacích institucích".

V Rusku se v posledních letech odehrálo několik případů střelby na školách. V květnu 2021 zabil mladík ve městě Kazaň sedm dětí a dva dospělé, loni v září postřílel student v Permské státní univerzitě šest lidí, desítky dalších zranil. Letos v dubnu ozbrojený muž zabil dvě děti a učitelku v mateřské škole v Uljanovské oblasti a poté spáchal sebevraždu.

Střílelo se i na vojenském komisariátu

Nejde o jediný útok, který se v pondělí v Rusku odehrál. Policie v ruské Irkutské oblasti na jihovýchodě Sibiře zadržela mladého muže, který v pondělí střílel na místním vojenském komisariátu, uvedl oblastní gubernátor Igor Kobzev. Střelec vážně zranil komisaře, který je nyní v nemocnici v kritickém stavu. Informace o útočníkově motivu nejsou k dispozici.

Na úřadě v irkutském městě Usť-Ilimsk střílel 25letý muž. „Nařídil jsem posílit bezpečnostní opatření. Žádám, aby všichni zachovali klid,“ uvedl Kobzev a dodal, že pachatel bude potrestán.

Referendum ve městě Luhansk
Referenda v okupovaných částech Ukrajiny začala. Západ jejich výsledek neuzná

Postřelený šéf komisariátu je v nemocnici na jednotce intenzivní péče, informoval zástupce oblastního úřadu ministerstva zdravotnictví.

Rusko minulou středu poprvé od druhé světové války vyhlásilo vojenskou mobilizaci v souvislosti se svým válečným tažením na Ukrajině. Krok vyvolal protesty v desítkách měst a dnešnímu útoku na komisariát předcházelo několik podobných incidentů v jiných částech Ruska.