Žák sedmé třídy vešel podle dostupných informací ráno do budovy školy v bělehradské čtvrti Vračar a začal střílet. Pistoli podle informací policie vytáhl už u vchodu do školy, kde vystřelil na člena ochranky.

Podle svědectví spolužáků pak vešel do hodiny dějepisu. „Nejprve střelil učitelku a potom začal střílet náhodně,“ popsal Milan Milošević, otec jedné z žákyň, která byla ve třídě, televizi N1 s tím že jeho dceři se podařilo utéct. „Říkají, že (střelec) byl tichý a dobrý žák. Nedávno nastoupil do jejich třídy,“ dodal Milošević, který spěchal do školy.

„Viděla jsem děti, jak běží ven ze školy a křičí. Přišli rodiče, panikařili. Slyšela jsem tři výstřely,“ uvedla podle televize RTS dívka, která navštěvuje střední školu sousedící se školním zařízením, kde se střílelo.

Wilson Garcia, který při masakru v Texasu přišel o manželku i syna
Prosili o ticho, začal ale masakr. Muž popsal, jak mu soused zavraždil rodinu

Učitelka podle místních úřadů bojuje v nemocnici o život. Zdravotníci kromě ní hospitalizovali také šest dětí, uvedlo ministerstvo vnitra. Jedna z dívek má vážná zranění hlavy a je podle úřadů v kritickém stavu. Mezi mrtvými je sedm dívek a jeden chlapec.

Střelec podle policie použil zbraň svého otce a v jeho batohu se našly čtyři molotovovy koktejly. Svůj čin plánoval asi měsíc, měl seznam dětí, na které chtěl střílet a naplánoval si do detailů, do kterých tříd zamíří nejprve, uvedla policie na tiskové konferenci. Jeho motiv nicméně zatím zůstává nejasný.

Třídenní smutek 

Kvůli tragédii bude podle ministra školství Branko Ružiče od pátku v zemi platit třídenní smutek. Po zbytek dne je v zemi zrušena výuka a zítra začne minutou ticha, uvedl Ružić na tiskové konferenci podle stanice BBC.

Střelby do lidí jsou v Srbsku, které má velmi přísné zákony ohledně držení zbraní, poměrně vzácné, poznamenal Reuters.

Západní Balkán je však podle agentury po válkách v 90. letech minulého století zaplaven statisíci nelegálně držených zbraní. V roce 2019 se odhadovalo, že v Srbsku připadá 39 střelných zbraní na 100 obyvatel, což je třetí nejvyšší počet na světě, hned po Spojených státech a Černé Hoře, uvedla stanice BBC. Srbské úřady vydaly několik amnestií pro jejich majitele, aby tyto zbraně odevzdali nebo registrovali.

Střelba v americkém Texasu si vyžádala životy pěti lidí
Policie v Texasu zadržela podezřelého ze střelby v sousedství. Viní jej z vraždy

Nejnovější střelba způsobila v Srbsku obrovský šok. Přestože je držení zbraní v této zemi velmi rozšířené, trestné činy se střelnými zbraněmi jsou vzácné a střelba ve školách neslýchaná, poznamenala BBC.

Předchozí incidenty 

Při dosud nejhorší střelbě do lidí v Srbsku od konce balkánských válek zabil v roce 2013 šedesátiletý Ljubiša Bogdanović 14 lidí ve vsi Velika Ivanča. V roce 2007 střílel osmatřicetiletý Nikola Radosavljević po kolemjdoucích v obci Jabukovac, zastřelil devět lidí a pět zranil.

V roce 2015 zabil muž jménem Rade Šefer na svatbě svého syna v šest hostů a o rok později Siniša Zlatić v kavárně v obci Žitište zabil pět lidí, připomněl Reuters.