Pochybnosti vyvolalo vyrovnání s britským daňovým úřadem v době, kdy byl Zahawi ministrem financí. Podle médií se jednalo o sedmiciferné číslo a politik zaplatil i pokutu. Zahawi tvrdí, že nesprávné daňové přiznání podal neúmyslně.

V dopise, který zaslal Zahawimu, premiér tvrdí, že je jasné, že chování předsedy Konzervativní strany představuje „vážné porušení ministerského kodexu“.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou.
Operace Zlatá koule: Královská rodina chystá korunovaci Karla III. Bude skromná

Podle Sunakova poradce pro etiku Laurieho Magnuse, který vedl vyšetřování, Zahawiho počínání „zaostávalo za vysokým standardem chování“, které premiér očekává od členů své vlády. Podle Magnuse nejednal Zahawi jako „poctivý, otevřený a příkladný vůdce“. Magnus politikovi mimo jiné vyčetl, že dlouhou dobu na veřejnosti popíral, že jednal o daňovém vyrovnání s úřady.

Ministrem bez portfolia

Podle Sunaka byl měl být nicméně Zahawi hrdý na své výsledky v předchozích konzervativních kabinetech, kde působil mimo jiné jako ministr financí od července do září 2022. V současné vládě byl ministrem bez portfolia.

Předsedou konzervativců - tedy nikoli nejvyšším představitelem strany, ale politikem odpovědným za vnitřní fungování strany nebo činnost volebního štábu, kterého jmenuje stranický lídr - se pětapadesátiletý Zahawi stal loni v říjnu, zároveň díky této funkci tradičně obsadil křeslo ministra bez portfeje. Předtím byl ve vládě Borise Johnsona od září 2021 do července 2022 ministrem školství a poté ministrem financí. V kabinetu zůstal po Johnsonově pádu, kdy se neúspěšně ucházel o post stranického lídra (vypadl už v prvním kole), za Liz Trussové ale zastával nižší vládní funkce.

Princ Harry a Meghan Markle
Harryho vyškrtli z korunovace. Ten navíc tvrdí, že je kvůli médiím v nebezpečí

Poslancem je od roku 2010, ve stejném roce se stal členem Konzervativní strany. Patřil k prvním konzervativním politikům, kteří loni v létě volali po Johnsonově k odchodu z premiérského úřadu, k rezignaci ho vyzval pouhých 36 hodin poté, co v 5. července 2022 nahradil čele ministerstva financí Rishiho Sunaka.

Zahawi se narodil 2. června 1967 v kurdské rodině v iráckém Bagdádu, v Británii žije od 70. let. Vystudoval chemické inženýrství na londýnské University College London (UCL). V roce 2000 spoluzaložil agenturu pro výzkum veřejného mínění YouGov a v letech 2005 až 2010 byl jejím generálním ředitelem. Poté byl ředitelem ve společnosti Gulf Keystone Petroleum, která se zabývá těžbou ropy v iráckém Kurdistánu. Je ženatý a má tři děti.