Švédsko a Finsko oficiálně požádaly o vstup do NATO. Stockholm i Helsinky splňují velkou část kritérií pro vstup do NATO a generální tajemník Jens Stoltenberg opakovaně řekl, že je aliance uvítá s „otevřenou náručí“. Jejich vstup musí potvrdit všech 30 současných členů obranného společenstvím přičem Turecko dalo najevo, že má výhrady. Podle diplomatických zdrojů agentury Reuters by schvalování vstupu Švédů a Finů do NATO mohlo trvat asi rok.
Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na dnešek to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V příhraničních oblastech ukrajinské síly zaznamenávají ruské sabotážní akce. Podle Zelenského Ukrajina nadále usiluje o to, aby dostala do bezpečí vojáky, již se nachází v ocelárnách Azovstal v Mariupolu, napsala agentura AP.
Vladimir Putin podle západních zpravodajských služeb osobně rozhoduje o detailech vedení války na Ukrajině, a to spolu s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Podle amerických analytiků i mezi ruskými vojenskými odborníky rostou pochybnosti o efektivitě ruské armády.
Regionální ředitelka WHO pro mimořádné situace Dorit Nitzanová uvedla, že by se v Mariupolu kvůli vážně poškozenému systému zásobování vodou mohly rozšířit infekční nemoci, zejména cholera, informuje Ukrajinska pravda.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že se tento týden během dvou dnů vzdalo 959 obránců Azovstalu v Mariupolu, informuje agentura AFP. Ukrajina to popírá.

Ruský voják obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty přiznal u soudu v Kyjevě vinu. Informovala o tom ruská služba stanice BBC a agentura Reuters. Je to první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Jedenadvacetiletý zajatý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin čelí obvinění, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země. Pokud ho soud shledá vinným, hrozí mu doživotní vězení. „Ano,“ odpověděl Šišimarin podle agentury AFP u soudu na otázku, zda přiznává vinu.
Ruská diplomatická odveta
Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo vyhoštění 34 francouzských diplomatů. Jde o odvetný krok za to, že Francie v dubnu vyhostila ze země 35 Rusů s diplomatickým statusem. Tehdy k podobnému kroku v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu přistoupila celá řada evropských zemí a celkem více než 300 ruských diplomatů muselo opustit evropské metropole, informovala agentura Reuters.
Agentura RIA Novosti vzápětí informovala také o recipročním vyhoštění 24 italských a 27 španělských diplomatů z Ruské federace. Řím ruský krok označil za „nepřátelský akt“.

Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásí bankrot, oznámil mluvčí firmy. Korigoval tak předchozí informaci agentury Reuters, podle níž firma už bankrot vyhlásila. Mluvčí upřesnil, že Google nemá jinou možnost, protože úřady se zmocnily jeho bankovního účtu, čímž mu znemožnily provádět i ty nejběžnější platby.
Situace v Česku
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech. Vládu o tom informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Darované tanky by česká armáda mohla dostat ještě letos, v budoucnu se počítá s jejich modernizací, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny. Po jednání vlády to na tiskové konferenci řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny napadené Ruskem prokázat, že mají zajištěno ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem. Novela obsahuje také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění, a to na 180 dnů, uvedl Rakušan. Změna se týká pojištěnců ve věku mezi 18 a 65 lety. Lhůta má platit podle předlohy ode dne poskytnutí dočasné ochrany.
Humanitární dávku nebude po schválení návrhu stát vyplácet v případech, kdy mají uprchlíci zařízeno ubytování, kde jim je zdarma poskytována strava a další zázemí.