Erdogan rovněž odmítl, že by ratifikace vstupu Švédska do NATO Tureckem jakkoliv souvisela s nákupem stíhacích letounů F-16 Ankarou od Spojených států. O nákupu chce Erdogan podle svých slov ve Vilniusu osobně jednat s americkým protějškem Joem Bidenem.

Americký prezidentv rozhovoru, který v neděli odvysílala stanice CNN, uvedl, že je optimista ohledně vstupu Švédska do NATO. Podotkl, že Turecko usiluje o modernizaci své flotily bojových letounů F-16, což musí povolit Washington.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Mátožný pohyb a ortézy? Video s Erdoganem vyvolalo spekulace o jeho zdraví

Turecko spolu s Maďarskem vstup Švédska do NATO zatím blokuje. Ankara dosud jako důvod svého rozhodnutí uváděla podporu, kterou Švédsko podle ní poskytuje teroristickým organizacím včetně Strany kurdských pracujících (PKK). Tu považuje za teroristickou jak Turecko, tak Evropská unie. Spojení vstupu Švédska do NATO a Turecka do EU dnes Ankara použila poprvé, upozorňuje agentura DPA.

„Turecko čeká před dveřmi Evropské unie přes 50 let a téměř všechny členské země NATO jsou teď členy Evropské unie. Obracím se na tyto země, které nechaly Turecko čekat,“ uvedl Erdogan podle agentury AP. „Pojďte a otevřete Turecku cestu ke členství v Evropské unii. Až vy otevřete cestu Turecku, my otevřeme cestu Švédsku, jako jsme ji otevřeli Finsku,“ dodal turecký prezident.

Finsko se stalo 31. členskou zemí NATO letos v dubnu. O vstup požádalo spolu se Švédskem loni v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem.

Stoltenberg: Švédsko již podmínky splnilo

Na dotaz novinářů Stoltenberg uvedl, že on osobně členství Turecka v Evropské unii podporuje a dodal, že Švédsko už podle něj splnilo podmínky nutné pro vstup do aliance. „Stále je možné, že ve Vilniusu dojde ke kladnému rozhodnutí (o vstupu Švédska do NATO),“ řekl Stoltenberg na tiskové konferenci.

Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto (vlevo) a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg si předávají přístupové dokumenty v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu, 4. dubna 2023
Finsko oficiálně vstoupilo do NATO. Stalo se 31. členskou zemí

Erdogan dnes také prohlásil, že ukončení války mezi Ukrajinou a Ruskem usnadní Kyjevu proces vstupu do NATO. Vedoucí představitelé Severoatlantické aliance budou od úterý v litevské metropoli Vilniusu dva dny jednat především o ruské invazi na Ukrajinu.