„Jsou dvouměsíční parlamentní prázdniny a je potřeba prozkoumat mnoho mezinárodních dohod, mnoho legislativních návrhů, které je třeba projednat podle pořadí důležitosti,“ uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, když odpovídal na otázku novináře ohledně říjnového termínu. „Ale máme v úmyslu to dokončit co nejdříve,“ řekl po aliančním summitu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) si třese rukou se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem (vpravo) a šéfem NATO Jensem Stoltenbergem
Zbývá jen Maďarsko. Erdogan pošle švédskou žádost o vstup do NATO parlamentu

„Až parlament zahájí své zasedání, myslím, že jeho předseda bude souhlasit s tím, aby se této dohodě dala přednost před jinými mezinárodními dohodami,“ dodal prezident.

V pondělí Erdogan ukončil čtrnáct měsíců trvající patovou situaci tím, že zrušil své veto ohledně členství Švédska v NATO. Uvedl, že Švédsko před ratifikací poskytne Ankaře plán kroků, které přijme v boji proti terorismu.

Erdogan však ve středu také Stockholm varoval před dalšími útoky na korán. „Očekáváme, že Švédsko přestane tolerovat útoky na korán, které urážejí více než dvě miliardy muslimů na celém světě,“ řekl. V posledních měsících, naposledy na konci června, ve Švédsku dvakrát jednotlivci veřejně spálili stránky koránu, což Erdogan označil za „teroristické“ a „barbarské“ akce.

Summit členských zemí NATO v litevském Vilniusu
Co přinesl summit NATO? Větší bezpečí, ale za víc peněz. I pro Česko

Reuters s odvoláním na své zdroje uvedl, že Erdogan bude teprve jednat se svými spojenci v parlamentu o ratifikaci švédského vstupu do NATO. Samotná Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) totiž nemá v parlamentu většinu a její největší spojenec, nacionalistická Strana národní akce (MHP), se ke vstupu Švédska vyjádřila chladně.

Získá Turecko americké stíhačky?

Erdogan, který v úterý jednal s americkým prezidentem Joem Bidenem, na tiskové konferenci také prohlásil, že „více než kdy jindy doufá“ v nákup stíhaček F-16 ze Spojených států. Bidenova administrativa bude pokračovat v procesu dodání těchto stíhaček do Turecka po konzultaci s Kongresem, uvedl v úterý Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.