„Ruská vojska začala používat nejnovější tanky Armata k ostřelování ukrajinských pozic. Do přímých útoků nebyly dosud nasazeny,“ řekl zdroj. Dodal, že tanky byly pro ukrajinské bojiště vybaveny dodatečnou ochranou boků před protitankovou municí a že posádky procházely od konce loňského roku slaďovacím výcvikem na cvičištích na okupovaném východě Ukrajiny.

Ruští vojáci na Ukrajině. Ilustrační snímek
Šéf Wagnerovců zakázal brát zajatce. Všechny zabijte, měl nařídit svým žoldnéřům

Tank T-14 Armata se vyznačuje bezposádkovou věží s kanonem ráže 125 milimetrů, ze kterého je možné odpalovat i řízené protitankové střely o doletu až osmi kilometrů. Tříčlenná posádka pracuje v opancéřované „kapsli“ v přední části tanku, který je chráněn také dynamickým pancířem a systémem aktivní obrany. Není jasné, kolik těchto tanků zatím ruská armáda skutečně zařadila do výzbroje.

Zbrojovka Uralvagonzavod se v roce 2021 chystala dodat dvě desítky těchto strojů, připomněla dříve RIA Novosti.

Nasazení zastaralých tanků 

Rusko dosud na Ukrajině používalo tanky T-72, T-80 a T-90, v poslední době však - pravděpodobně kvůli vysokým ztrátám - nasadilo i zastaralé tanky T-62 a média referovala, že ze skladů na Dálném východu se přepravují na západ i ještě starší tanky T-54 a T-55.

Do ukrajinské výzbroje se naopak dostaly moderní západní tanky Lepard 2 německé výroby a britský Challenger 2. Přislíbené má Kyjev také americké tanky Abrams.

Zbytky domu po raketovém náletu v Irpini.
Ruské válečné zločiny vypluly na povrch: Ukrajinka si kopala hrob, Romana unesli

Tanky T-14 Armata podle tvrzení Moskvy překonávají všechny západní zbraně. Jejich děla jsou ovladatelná na dálku a posádka je mimořádně dobře chráněna. Musí ale spoléhat na složité elektronické a optické systémy. Technickou zaostalost v těchto odvětvích ale Rusko až donedávna řešilo dovozem.

Ruský tank T-14 ArmataRuský tank T-14 ArmataZdroj: ČTK/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Tanky T-14 předvedla ruská armáda poprvé na přehlídce v Moskvě v roce 2015. Při generální zkoušce přehlídky jeden z tanků přestal fungovat. Na stejné platformě jako Armata vzniká také bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo a obrněný transportér.

Poruchový tank

Ukrajinská agentura Unian připomněla, že britská vojenská rozvědka už v lednu avizovala, že Rusko by mohlo z propagandistických důvodů přesunout na Ukrajinu své nové tanky T-14 Armata. Výroba těchto strojů se podle ukrajinské rozvědky zastavila kvůli sankcím, které postihly dovoz součástek.

Ukrajinští vojáci nedaleko Bachmutu. Ilustrační snmek
Ukrajinci u Chersonu zřejmě překročili Dněpr. Rusové hovoří o postupu v Bachmutu

Podle ukrajinského experta Oleksandra Kovalenka je nový tank poruchový a jeho vývoj dosud nebyl dotažen do konce, a tak se hodí zatím jen na přehlídky, kde si ale i tak čas od času udělá ostudu.

Ukrajinský generální štáb tvrdí, že ukrajinští vojáci od začátku války zničili či ukořistili 3688 ruských tanků. Toto tvrzení nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.