Na videu a fotografiích, pořízených reportéry agentury AP ve středu po útoku na nemocnici, je žena, která si hladí zakrvácený podbřišek, zatímco jí záchranáři nesou do bezpečí. Jeji bledý obličej odráží šok z toho, co se právě stalo. Útok na porodnici byl jedním z dosud nejbrutálnějších momentů v ruské válce na Ukrajině. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Život v luxusu za 'krvavé' peníze. Lavrovovu dceru v Londýně možná čekají sankce

Žena byla vzápětí převezena do jiné nemocnice, kde se jí lékaři snažili udržet naživu. V momentě, kdy si zdravotníci uvědomili, že žena o své dítě přichází, vykřikla na ně: „Zabijte mě! Hned!“

Neskončí v masovém hrobě

Chirurg Timur Marin diagnostikoval ženě rozdrcenou pánev a uštípnutý bok. Lékaři se proto rozhodli pro císařský řez, dítě bohužel po zákroku nejevilo žádné známky života, píše agentura AP.

Poté se okamžitě zaměřili na matku. „Více než třicet minut resuscitace bohužel nepřineslo žádné výsledky. Oba zemřeli,“ řekl chirurg Marin.

V chaosu po středečním náletu zdravotníci nestihli ženu ani identifikovat. Její totožnost zjistili až v momentě, kdy si pro její tělo přišel manžel a také otec, který v jednom momentě přišel o manželku i své dítě. „Alespoň si ji někdo přišel vyzvednout, takže neskončila v masovém hrobě,“ řekl zdravotní personál v reakci na to, že v jednom z nejzasaženějších měst již není čas a prostor pohřbívat oběti jednotlivě.

Ruští představitelé obvinění z válečných zločinů popírají. Tvrdí, že porodnici převzali ukrajinští extremisté, aby ji mohli použít jako základnu. Podle nich uvnitř nezůstali žádní pacienti ani zdravotníci. Ruský velvyslanec při OSN v Londýně označil snímky za „fake news“.

Alespoň jeden šťastný konec

Svět obletěly i fotografie blogerky Mariany Višegirské, které bombardování přežila a den po náletu porodila holčičku. I tyto snímky smetli ruští představitelé ze stolu se slovy, že je jen aktérkou zinscenovaného útoku. 

Její utrpení bylo jedním z mnoha v Mariupolu. Městě, které se stalo symbolem odporu proti snaze ruského prezidenta Vladimira Putina rozdrtit demokratickou Ukrajinu a překreslit mapu světa ve svůj prospěch, upozorňují světová média. Neschopnost obsadit Mariupol v posledních dnech přiměla ruské síly k rozšíření ofenzivy jinde na Ukrajině. 

Těhotná žena utíka z porodnice v Mariupolu, kterou zasáhlo ruské bombardování.
Je to herečka, tvrdilo Rusko. Zraněná blogerka z Mariupolu nyní porodila dceru

Bez tepla, vody i elektřiny

Situace v Mariupolu je však bohužel den ode dne kritičtější. V přístavním městě v Azovském moři, které je klíčové pro vytvoření pozemního mostu z Ruska na Krym, lidé pomalu hladoví. V tamní provizorní nové porodnici přínáší každý blížící se porod nové napětí a obavy. „Všechny rodičky toho tolik prožily, řekla AP sestra Olga Verešanigová. 

Jedna ze zdrcených matek například přišla při bombardování o některé prsty u nohou. Lékaři jí v pátek provedli císařský řez, opatrně vytáhli její malinkou dceru a novorozeně třeli, aby jej rozdýchali. Po několika sekundách, kdy dítě nedýchalo, se najednou rozplakalo. Místnost zavalila obrovská vlna úlevy. V slzách v tu chvíli nebyla jen novorozená Alana, ale také její matka i celý zdravotnický personál.