„Všichni chceme v Haagu vidět jiného Vladimira, který si zaslouží, aby byl za své zločinné činy potrestán zde, v hlavním městě mezinárodního práva. Jsem si jistý, že se tak stane, až zvítězíme,“ řekl Zelenskyj s odkazem na Vladimira Putina. Jeho poznámka sklidila potlesk.

Ukrajina podle svého prezidenta nevyhraje jen na bitevním poli a má podporu národů po celém světě, protože bojuje za svobodu a mír. Ostatní země vědí, že ve hře je více než osud jedné země, míní Zelenskyj.

Vojáci poblíž chrámu svatého Michala, 24. února 2023, Kyjev, Ukrajina. Ilustrační snímek
Rusko v noci zřejmě opět útočilo drony na Kyjev. Všechny se podařilo sestřelit

Jen během dubna na Ukrajině zemřelo 206 civilistů, z toho 11 dětí, řekl Zelenskyj. Připomněl také sestřelení letu MH17 nad okupovanou částí Ukrajiny, které si v létě 2014 vyžádalo 298 životů, většinou Nizozemců. Poté prezident vyzval k držení minuty ticha za za všechny, kteří zemřeli ruskou vinou.

Nečekaná návštěva 

Zelenského v sále přivítal nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra, který připomněl nizozemskou zkušenost z druhé světové války a slíbil další pomoc Ukrajině jak dodávkami zbraní, tak humanitární pomocí a při rekonstrukci země.

Zelenskyj přijel do Nizozemska nečekaně ve středu večer, dnes promluvil k zákonodárcům a krátce navštívil sídlo Mezinárodního trestního soudu (ICC).