Výsledky jsou nepříjemné pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který usiloval o znovuzískání kontroly nad městskými oblastmi. Podle pozorovatelů se ukazuje, že mu vyrostla silná politická konkurence.

V Istanbulu s velkým náskokem zvítězil stávající starosta největšího tureckého města Ekrem Imamoglu (CHP), který je nyní považován za Erdoganova hlavního politického soupeře. Svou funkci uhájil také starosta Ankary Mansur Yavaş, a to dokonce s náskokem 25 procentních bodů před vyzyvatelem.

Turečtí voliči o velikonoční neděli vybírali nové starosty, členy zastupitelstev a dalších samosprávných celků:

Starosta Ankary Mansur Yavas hlasuje v místních volbách, 31. 3. 2024
Místní volby v Turecku poznamenaly potyčky. Tři lidé zemřeli

Dohromady CHP zvítězila ve 35 z 81 provinciích, včetně pěti nejlidnatějších měst, zatímco Erdoganova konzervativně islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) uspěla ve 24 provinciích. CHP získala dohromady 37,7 procenta hlasů, zatímco AKP 35,5 procenta. Volební účast přitom dosáhla 78 procent. Podle agentury AP jde o největší volební vítězství CHP od doby, kdy se Erdogan před dvěma desetiletími chopil moci.

Erdogan už v neděli večer v proslovu z balkonu prezidentského paláce přiznal porážku a slíbil, že jeho strana se na základě tohoto vzkazu od občanů podrobí odvážné sebekritické analýze. „Bohužel, devět měsíců po našem vítězství ve volbách (prezidentských a parlamentních) z 28. května jsme v testu lokálních voleb nedokázali získat výsledek, který jsme chtěli,“ připustil prezident. „Napravíme své chyby a odstraníme své nedostatky,“ dodal a slíbil pokračovat v hospodářském programu zaměřeném na boj proti inflaci.

Nedělní volby byly vnímány jako barometr Erdoganovy popularity v době, kdy chtěl získat zpět kontrolu nad nejdůležitějšími městskými oblastmi, které před pěti lety ovládla opozice. Už vítězství CHP v Ankaře a Istanbulu v roce 2019 otřáslo Erdoganovou aurou neporazitelnosti, napsala AP.

Ve druhém kole tureckých prezidentských voleb proti sobě stáli stávající prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát opozice Kemal Kilicdaroglu:

Ve druhém kole tureckých prezidentských voleb proti sobě stáli stávající prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát opozice Kemal Kilicdaroglu
Turecké volby vyhrál Erdogan a obhájil prezidentský úřad, potvrdila komise

Podle Reuters se 53letý znovuzvolený starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu ukazuje být hlavním vyzyvatelem Erdoganovy vlády. V některých ohledech přitom kráčí v jeho stopách. Také Erdogan byl v 90. letech istanbulským starostou, oba pocházejí z oblasti východního Černomoří a oba v mládí hrávali fotbal.

Imamoglu je po nedělních volbách mnoha analytiky vnímán jako možný budoucí turecký prezident, píše Reuters. „Je to obrovský zlomový bod,“ cituje agentura AP politoložku Sedu Demiralpovou z istanbulské univerzity Isik. Voliči podle ní vzkázali, že s vládou AKP nejsou spokojeni.