Čtyřicetiletý ostřílený speleolog a instruktor jeskynních záchranářů Mark Dickey pracoval v závrtu Morca v pohoří Taurus na jihu Turecka s dalšími experty na mapování rozsáhlého a těžce přístupného jeskynního komplexu. O uplynulém víkendu ale začal kašlat krev a trápily ho těžké bolesti břicha. Turecké úřady a mezinárodní jeskyňářská komunita zahájily jednu ze svých nejsložitějších záchranných akcí, informuje americká televize NBC News.

Zdroj: Youtube

Jak doplnila CNN, organizace evropských jeskynních záchranářů se o ohrožení amerického kolegy dozvěděla v sobotu. Už v neděli se pak do základního tábora v kilometrové hloubce dokázal dostat maďarský tým s lékařem a začali se o nemocného starat. V pondělí se připojilo sedmnáct členů bulharského týmu.

Do poloviny týdne se Dickey zotavil natolik, že natočil video. „Byl jsem opravdu blízko hranici života a smrti. Jak vidíte, jsem při vědomí, chodím a mluvím. Ale uvnitř ještě v pořádku nejsem, proto budu potřebovat spoustu pomoci, abych se odsud dostal. Věřím, že uvidím spolupráci mnoha lidí z mnoha zemí. My jeskyňáři si pomáháme,“ řekl Dickey a poděkoval za záchranu života.

Na místě nyní pracuje asi 170 záchranářů z Turecka, Maďarska, Itálie, Chorvatska, Bulharska či Spojených států. Jusuf Ogrenecek z turecké jeskyňářské federace řekl televizi CBS, že celá akce k vyproštění Dickeye může trvat i dva týdny.

Část trasy vede podzemní řekou.
V tajemné jeskyni zabíjeli i nemluvňata. Její návštěva není pro slabší jedince

Marton Kovacs z maďarského týmu upřesnil, že záchranáři už pracují po celé trase chystané evakuace. Natahují lana, rozšiřují nejužší úseky a řeší i riziko padajících kamenů. Při tom doufají, že Dickeye začnou vyzvedávat už o víkendu. Podle Kovacse potrvá akce nejspíš několik dní a záchranáři proto už po trase chystají několik bivaků, kde by si Dickey a tým mohli postupně odpočinout.

Jeskyní záchranáři v Turecku:

Cesta zpět? Jako výstup na Mount Everest

Dickeyův přítel a další jeskyňářský nadšenec Carl Heitmayer ze speleologického týmu rychlé reakce z New Jersey řekl ve čtvrtek NBC News, že výstup z Morcy je na jeskyňářské úrovni počin odpovídající výstupu na Mount Everest. „Mark je elitní jeskyňář, na světě je jen pár tisíc lidí jeho kalibru, kteří dokáží s takovými technickými dovednostmi na laně a fyzickou zdatností prozkoumávat tak hluboké jeskyně,“ prohlásil.

Zdroj: Youtube

Jeskyňáři se přitom shodují, že člověk v nejlepší kondici a za ideálních podmínek se dokáže ze dna podobného místa na povrch dostat za patnáct hodin.

Složitost záchranných akcí z komplikovaných jeskynních systémů už v minulosti ukázal příběh chlapeckého fotbalového týmu, který uvízl v hlubinách jeskyně v Thajsku. Boj o život dětí tehdy s napjetím sledoval celý svět.