„V těchto oblastech již nezbylo místo pro život, které by nebylo poškozeno střelami,“ uvedl Zelenskyj ve svém nočním videoprojevu. „Okupanti zničili Bachmut, další město na Donbase, které ruská armáda proměnila ve spálené ruiny,“ dodal. Podle agentury AP ukrajinský prezident neupřesnil, co má na mysli výrazem „zničily“; některé budovy ve městě stále stojí a v ulicích se pohybují obyvatelé.

Ukrajinský generální štáb informoval, že ruská armáda podnikla na Ukrajině za uplynulých 24 hodin 20 náletů a rovněž 80 útoků ze salvových raketometů. Nejtvrdší boje se odehrávaly právě v oblasti Bachmutu, uvedl mluvčí generálního štábu Oleksandr Štupun. Boje kolem Bachmutu zintenzivněly poté, co ukrajinská armáda před měsícem znovu získala kontrolu nad městem Cherson.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Bruselu 12. října 2022
Šéf NATO Stoltenberg: Válka na Ukrajině by mohla přerůst v rozsáhlý konflikt

Rusko začalo okupaci Ukrajiny v roce 2014 anexí Krymu. Zmocnilo se také části Doněcké a Luhanské oblasti v Donbasu. Ruská vojska na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vtrhla na Ukrajinu 24. února, čímž rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

Počty obětí na životech, vojáků a civilistů, se odhadují v řádu desítek tisíc, miliony lidí válka vyhnala z domovů. Putin „speciální vojenskou operaci“, jak nazývá válku, odůvodňoval potřebou „demilitarizace“ a „denacifikace“ sousední země. Kyjev a Západ pokládají invazi za ničím nevyprovokovanou a neodůvodněnou agresi.