Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice ukrajinských sil a obnovily ofenzivu, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním hlášení o situaci na bojišti. Podle amerického Pentagonu Rusko dosahuje na Donbasu pouze 'postupného pokroku', a to navzdory velké početní převaze. Na Ukrajině bylo podle informací Američanů rozmístěno 110 taktických skupin ruského praporu, přesto ruské síly dosáhly pouze 'malých zisků'.

„Bojujeme za to, aby Ukrajina dostala veškeré zbraně potřebné ke změně charakteru bojů a aby začala rychleji a jistěji vyhánět okupanty," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním videoposelství k národu.

Uvedl také, že ruská armáda vymazává některá města na východě země z povrchu zemského. Donbas by podle něj proto mohl skončit jako neobyvatelná oblast. „Chtějí proměnit Popasnu, Bachmut, Lyman, Lysyčansk a Severodoněck v popel, jako to udělali s Volnovachou a Mariupolem," řekl ukrajinský prezident.

Při čtvrtečním ostřelování druhého největšího ukrajinského města Charkova bylo podle Zelenského zabito nejméně devět lidí a 19 jich bylo zraněno. Mezi zabitými bylo pětiměsíční dítě a jeho otec, přičemž matka dítěte byla vážně zraněna. Dosavadní bilance dříve zveřejněná gubernátorem Olehem Syněhubovem činila osm mrtvých a 17 zraněných.

Ukrajinci v Severodoněcku žijí ve sklepích. Řada z nich odmítá rodné město opustit.
Naše zem umírá. Lidé v Severodoněcku žijí pod zemí a riskují smrt, pryč nechtějí

Řada západních zemí v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu začala dodávat Kyjevu nejdříve lehké a později i těžké zbraně, včetně tanků, samohybných houfnic, systémů protivzdušné obrany či protilodních střel.

Ukrajinští velitelé ve čtvrtek připustili těžkou situaci na bojišti a vyzvali západní partnery k urychleným dodávkám dalších zbraní, především dalekonosných, které by umožnily zlepšit situaci ukrajinských sil.

Dobytí Lymanu

Kyjev aktuálně prověřuje zprávy o dobytí Lymanu ruskou armádou, informovala dnes ráno BBC. O Lyman vedou ukrajinští vojáci tvrdé boje s ruskými silami již několik dní. Okolo desáté dopoledne pak ukrajinský štáb definitivně potvrdil ztrátu města Lyman, když uvedl, že se tu nyní Rusové za pomoci dělostřelectva pokoušejí upevnit své postavení.

Ruské jednotky pokračují ve snaze obklíčit Severodoněck a Lysyčansk, nově dobyly několik vsí severozápadně od města Popasna v Luhanské oblasti Donbasu. Ruské síly vyvíjejí tlak u Severodoněcka, přestože ukrajinské síly udržují kontrolu nad mnoha úseky obrany a brání Rusku v úplném dobytí Donbasu, uvádí britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky.

Americký miliardář maďarského původu George Soros
Soros: Ruská invaze na Ukrajinu může znamenat začátek třetí světové války

Podle guvernéra Luhanské oblasti ruské ostřelování v regionu včera zabilo sedm lidí. Z toho čtyři v Severodoněcku, uvedl Serhij Hajdaj. Podle dat OSN už na Ukrajině během bojů zemřelo 3998 civilistů a dalších 4693 bylo zraněno. Sama organizace ale uvádí, že realita bude výrazně vyšší.

Rusové postupují směrem na Bachmut

Podle britské rozvědky Rusko pravděpodobně přesunulo 50 let staré tanky T-62 ze skladů do vybavení jednotek, které mají obsazovat jih Ukrajiny. Postup ruských jednotek pokračuje jižně a západně od Popasné v Luhanské oblasti směrem na Bachmut v Doněcké oblasti, jeho tempo se ale pravděpodobně sníží, jakmile se ruské jednotky přiblíží k samotnému městu, v němž před válkou žilo na sedmdesát tisíc obyvatel, uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Při ruském ostřelování kasáren ukrajinské národní gardy v oblasti Dnipra zemřelo deset lidí a 35 utrpělo zranění, uvedl zástupce teritoriální obrany.

Při odklízení trosek v bývalém průmyslovém podniku v Mariupolu bylo nalezeno asi 70 lidských těl, uvedl poradce mariupolského starosty.