Reuters s odvoláním na ukrajinské vojenské zdroje píše, že ruské jednotky za posledních 24 hodin provedly téměř dvě stovky útoků v pěti klíčových oblastech frontové linie u Bachmutu, o jehož dobytí usilují od začátku srpna. Útoky doprovází silná dělostřelecká palba, která za poslední den zasáhla i obec Časiv Jar západně od Bachmutu a několik dalších vesnic.

Na jihu země v Chersonské a Záporožské oblasti ruská armáda ostřelovala kolem 40 obcí.

Nová ukrajinská obrana u Bachmutu podle Volodymyra Nazarenka, důstojníka ukrajinské národní gardy, sestává ze zákopů v okolních městech a vesnicích situovaných 20 až 40 metrů od sebe. „Potřebujeme co nejvíc munice. Na počtu nepřátelských vojáků nezáleží, záleží na technologiích,“ řekl Nazarenko.

Účastnice a účastníci debaty o Ukrajině. Autor textu v saku uprostřed
Až skončí válka, bude málo mužů. Ti dobří padnou, bojí se Ukrajinky

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné svodce situace na ukrajinském bojišti uvedl, že ruské síly nejspíše utlumily snahy o obklíčení Bachmutu a místo toho soustředí tlak na ukrajinské obránce, aby se z města stáhli sami. Hlavní směr útoků je nyní veden severozápadně od města, zřejmě s cílem donutit Ukrajince k ústupu po prakticky poslední volné přístupové silnici T0504 směrem na západ. Podobnou taktiku uplatnili Rusové také při loňském dobývání Severodoněcku a Lysyčansku, připomíná ISW.

Jen jedna úniková cesta 

Jevgenij Prigožin - šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která se podílí na dobývání Bachmutu - v dnešním videu zveřejněném na telegramu uvedl, že Bachmut je „prakticky obklíčen“ a že ukrajinským obráncům zbývá pouze jedna úniková cesta. Vyzval také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vojáky z Bachmutu stáhl. Snímek dále ukazuje tři údajné ukrajinské zajatce - staršího muže a dva mladíky, kteří žádají o propuštění domů.

Bachmut má spornou strategickou důležitost, kvůli délce bojů a velkým ztrátám na obou stranách však získal velký symbolický význam ve válce na Ukrajině.