Maljarová prakticky zopakovala své sobotní hlášení o stavu ukrajinské obrany Bachmutu, a to i poté, co Kreml v noci na neděli oznámil „dokončení operace na svobození Arťomovska (název Bachmutu z dob Sovětského svazu, pozn. ČTK)“. Dobytí Bachmutu ohlásil také Jevgenij Prigožin, šéf ruské Wagnerovy žoldnéřské skupiny, jehož jednotky vedly útok na město.

„Postup našich vojsk na předměstích podél křídel, který stále probíhá, nepříteli v Bachmutu značně ztěžuje pobyt,“ napsala na telegramu náměstkyně ukrajinského ministra obrany Maljarová.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zničení Bachmutu? Je to jako Hirošima, prohlásil Zelenskyj na summitu v Japonsku

„Naši obránci drží několik budov a obranných konstrukcí v jihozápadní části města. Tam, kde je menší nebezpečí ztrát, se naše jednotky snaží postupovat a podnikat protiútoky. Konkrétně byl za posledních 24 hodin na některých úsecích postup o zhruba 200 metrů,“ doplnil ji pak podle agentury Unian v televizním vysílání mluvčí ukrajinských sil Čerevatyj.

Ukrajinským vojákům bojujícím v oblasti Bachmutu v neděli na frontu přijel poděkovat velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj.

Ze setkání s vojáky zveřejnil videozáznam na telegramu, kde také zopakoval své dřívější prohlášení, že Ukrajinci postupují na křídlech a že malá část, kterou ovládají přímo v Bachmutu, jim v případě změny situace poslouží jako vstupní brána do města.

Zelenskyj: Rusové Bachmut nedobyli 

Úplnou ztrátu Bachmutu kromě ukrajinského ministerstva obrany popřel také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Myslím, že ne (že Bachmut nedobyli). Ale musíte pochopit, že tam nic není, všechno zničili, nejsou tam žádné budovy… dnes je Bachmut jen v našich srdcích,“ řekl Zelenskyj před jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem v japonské Hirošimě na okraj summitu G7.

Válkou zničený ukrajinský Bachmut
Boje u Bachmutu? Strategický dopad jejich výsledku bude minimální, míní expert

O několik hodin později Zelenskyj zopakoval, že „ukrajinští vojáci setrvávají v Bachmutu a město k dnešku není okupované Ruskem“.

Americký prezident Joe Biden v Hirošimě zopakoval již dříve publikovaný americký odhad, že Rusko v bojích u Bachmutu přišlo zhruba o 100 tisíc vojáků, z toho 20 tisíc zabitých a 80 tisíc zraněných.