Cílem raket a dronů ruské armády se pravidelně stává ukrajinská Charkovská oblast. Ovlivňuje to zejména život civilních obyvatel. Lidé nemohou v bezpečí chodit do obchodů, práce a dokonce ani spát doma v posteli, jelikož střely často zasáhnou i obytné domy. Stejnému nebezpečí čelí i školy a další vzdělávací zařízení. Stanice BBC s odkazem na údaje Kyjeva uvedla, že od začátku války na Ukrajině jich bylo po celé zemi zničeno přes 360 a další více než tři tisíce poškozeno.
Zpráva agentury UNICEF pak odhalila, že v současné době studuje prezenčně pouze třetina ukrajinských žáků. Mnozí musí navštěvovat vyučování ve stanicích metra a dalších provizorních krytech, kde často není ani řádné vytápění.
Tyto problémy se pokusí v Charkově vyřešit stavbou první podzemní školy na Ukrajině. Starosta východoukrajinského města Ihor Těrechov uvedl v příspěvku na sociální síti Telegram, že ukryté zařízení umožní až tisícům dětí bezpečně studovat, a to i během raketového ohrožení. „Škola bude splňovat nejmodernější požadavky na ochranu budov,“ prohlásil.
Těrechov ale neuvedl jakékoliv podrobnosti o tom, kdy bude vzdělávací instituce v podzemí otevřena, a rovněž kolik žáků přesně se v ní bude učit. Zdůraznil, že úřad letos ani v příštím roce nesníží výdaje na školství, a to i navzdory nedostatku prostředků v rozpočtu.
Kyjevské metro je největší úkryt tamních obyvatel před ruskými raketami:
Fotogalerie: Kyjevské metro, největší úkryt Kyjevanů před ruskými raketami.
Složité podmínky výuky
Deník The Guardian uvedl, že zatímco mnoho škol ve frontových oblastech musí po celou dobu války vyučovat online, v Charkově před začátkem letošního školního roku 1. září úřady zorganizovaly v pěti stanicích metra asi šedesát samostatných tříd, čímž vytvořily studijní prostory pro zhruba tisíc školáků.
BBC dodala, že studenti se na místa dopravují pomocí autobusů a učí se na dvě směny. Ranní začíná v devět hodin místního času, odpolední ve třináct hodin. V každé stanici metra rovněž slouží policie a záchranáři.
Ačkoliv rozhodnutí může vypadat riskantně, děti si znovu otevřenou denní výuku pochvalují. „Po dvou letech studia přes internet je skvělé, když přijdete do třídy a vidíte spolužáky na vlastní oči. V zásadě je i tímto způsobem mnohem snazší se učit,“ řekl pro Euronews student Jegor Rastorgui.
Podobně pozitivně reagovala i jeho spolužačka Sofia Semenčuková, která doufá, že ji prezenční studium pomůže s lepší přípravou na přijímací zkoušky na vysokou školu. „Chci nastoupit do Kyjeva na obor programování, takže potřebuji pokročilou přípravu matematiky,“ pověděla.
„Dokázali byste si někdy představit, že se ukrajinské děti budou učit v metru? To je nyní naše realita,“ připomněla BBC dřívější prohlášení ukrajinského ministra vnitra Ihora Klymenka k aktuální situaci školství v zemi.