„Slavní vojáci 68. brigády (…) osvobodili obec Blahodatne,“ uvedly ukrajinské pozemní síly na facebooku. Příspěvek doprovodily videem, na němž jsou vidět vojáci s ukrajinskou vlajkou ve zničené budově. Mluvčí ukrajinské armády pro tavrijský úsek fronty Valerij Šeršeň uvedl, že Ukrajinci při osvobození vesnice zajali dva ruské vojáky a bojovníky proruských separatistů.

„Nad Blahodatným zavlála ukrajinská vlajka,“ dodal podle AFP. Vesnice měla před válkou necelých tisíc obyvatel. Blahodatne leží na hranici mezi Doněckou a Záporožskou oblastí na jihovýchodě Ukrajiny, odkud Moskva již téměř týden hlásí silné ukrajinské útoky.

Boje u ukrajinského Bachmutu začátkem května 2023
Boje na jihu Ukrajiny: Rusko je v defenzivě, ztratilo tři obce, tvrdí Kyjev

Později jednotka Územní obrany Ozbrojených sil Ukrajiny AREJ oznámila, že osvobodila vesnici Neskučne. Ta se nachází jen několik kilometrů od Blahodatného.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že ukrajinská armáda podniká „protiofenzivní akce“ na frontové linii. Neupřesnil však, zda se jedná o velký protiútok, který generální štáb v Kyjevě připravoval několik posledních měsíců.

Putin: Ukrajinská profiofenziva začala 

Zelenského ruský protějšek Vladimir Putin v pátek uvedl, že rozsáhlá ukrajinská protiofenzíva „začala“. Ukrajinským silám se ale podle něj nepodařilo dosáhnout svých cílů.

Ruské ministerstvo obrany v neděli podle agentury Reuters uvedlo, že ruské síly za posledních 48 hodin při odrážení neúspěšných ukrajinských útoků zničily nejméně sedm tanků Leopard a pět bojových vozidel pěchoty Bradley.

Voda pro protržení Kachovské přehrady zaplavila okolní obce
Krym vysychá. Do Severokrymského kanálu přestává vtékat voda, tvrdí Britové

Ruští vojenští blogeři naopak uvedli, že ukrajinské síly prorazily ruské linie jižně od města Velyka Novosilka a rychle obsadily několik vesnic, zatímco ruské síly ustoupily na výše položená místa. Právě k okolí Velyké Novosilky se nachází obec Blahodatne.

Tvrzení válčících stran není možné bezprostředně ověřit.