Interfax se ve své zprávě o ostřelování vesnice Petrivske odvolává na zastoupení takzvané Doněcké lidové republiky při Společném kontrolním a koordinačním středisku (JCCC), které viní ukrajinské vojáky, že nad ránem na obec vypálili 12 střel. Další dva incidenty hlásí samozvaná Luhanská lidová republika.

Podle ukrajinské armády utrpěl za poslední den zranění jeden voják na Donbasu. Separatisté z děl, minometů a jednoho tanku stříleli na deset vesnic na území pod kontrolou vlády v Kyjevě, uvedla armáda.

Vojáci na rusko-ukrajinské hranici
Rusko požaduje stažení NATO z východní a střední Evropy. Včetně Česka

Kyjev a Ruskem podporovaní separatisté jsou ve válce už osm let a příměří mezi oběma stranami je běžně porušováno, tento týden se však intenzita bojů výrazně zvýšila, upozornil Reuters. Konflikt si vyžádal asi 14¨tisíc lidských životů. Podobné zprávy o ostřelování přicházely z oblasti Donbasu ve čtvrtek, kdy se z útoků vinily obě strany navzájem. Kyjev mimo jiné obvinil separatisty z ostřelování města Stanycja Luhanska a poškození mateřské školky, podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského šlo o "velkou provokaci".

Západní země už delší dobu varují před nebezpečím ruské invaze na Ukrajinu a tvrdí, že se Moskva bude snažit před útokem vyvolávat provokace, aby mohla svůj výpad ospravedlnit. Rusko záměr provést invazi nadále popírá a zveřejnilo záběry, které podle něj ukazují stahování vojenské techniky od ukrajinských hranic. Západní země však tvrdí, že tam ruských vojáků a techniky dál přibývá a navíc se seskupují do bojových pozic.