Zástupci unijních vlád v pondělním společném prohlášení vyzvali Moskvu ke zklidnění situace a zopakovali, že sedmadvacítka je připravena přijmout masivní sankce.

Blinken se k zástupcům vlád evropského bloku připojil na dálku v době, kdy se Západ obává stupňujícího se tlaku Ruska na Ukrajinu, u jejíchž hranic má Moskva na 100 tisíc vojáků a těžkou vojenskou techniku. Své evropské kolegy seznámil s výsledky posledních jednání s Ruskem, k nimž k nelibosti řady unijních činitelů nemá EU na rozdíl od Washingtonu přístup.

Americký prezident Joe Biden
Krize na Ukrajině: Biden zvažuje vyslat na východ Evropy tisíce vojáků

"Nejúčinnější spolupráce je v oblasti sankčních režimů, které se v tuto chvíli připravují v uzavřeném režimu na obou stranách Atlantiku pro případ, kdyby se ta hrozba materializovala," řekl po jednání novinářům Lipavský. Připustil, že unijní země přitom nemají na konkrétní podobu sankcí stejný pohled, liší se však podle něj pouze v "drobných nuancích".

Blinken hovořil s evropskými spojenci den poté, co USA kvůli obavám z hrozící ruské invaze nařídily odjezd všem rodinám zaměstnanců svého velvyslanectví v Kyjevě. Podle Lipavského ze strany EU zatím podobný plán není na stole. Český ministr chce aktuální situaci podrobně probrat v úterý, kdy v jeho úřadu v Praze zasedne krizový štáb.