Ukrajinský regulační úřad oznámil, že zařízení v Černobylu je nadále bez pravidelné dodávky elektrického proudu. Rusko ve čtvrtek tvrdilo, že tato dodávka byla obnovena. Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází. Právě možné selhání dodávek elektrické energie nebo nedostatečná údržba elektráren jsou podle Nakamicuové důvodem rostoucího rizika jaderné nehody.

Ruské síly se podle ukrajinské vojenské rozvědky snaží vyrobit falešné důkazy, které mají imitovat účast ukrajinské armády na černobylské havárii a potvrdit ruskou verzi, píše agentura Interfax-Ukrajina. "U letiště Antonov v Hostomelu byly spatřeny ruské chladírenské vozy, které sbíraly těla mrtvých ukrajinských obránců. Existuje možnost, že budou vydávána za zabité sabotéry v černobylské zóně," uvedla ukrajinská tajná služba.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zelenskyj: EU by měla pro Ukrajinu dělat víc, boje jsou ve zlomovém okamžiku

Rusko podle ní nedosáhlo kýženého výsledku pozemní vojenskou operací ani přímými vyjednáváními. "Putin je tudíž připraven uchýlit se k jadernému vydírání světového společenství kvůli ústupkům v podpoře Ukrajiny," dodala rozvědka.

"Okupanti odmítli umožnit ukrajinským opravářům přístup do závodu. Na pokyn (běloruského vůdce) Alexandra Lukašenka tam vstoupili i 'běloruští specialisté'. Mezi nimi pod rouškou jaderných pracovníků vstupují (do zařízení) také ruští sabotéři, kteří chtějí zorganizovat teroristický útok," tvrdí ukrajinská tajná služba, která připomněla dřívější zprávy ukrajinských úřadů o ruských útocích na Záporožskou jadernou elektrárnu a jaderný výzkumný institut v Charkově.

Bez elektrického proudu 

Černobylská jaderná elektrárna je v současné době odpojena od monitorovacích systémů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), píše ukrajinská agentura Unian. Kyjev ve středu oznámil, že odstavená elektrárna je bez pravidelné dodávky elektrického proudu, který nyní zajišťují jen dva záložní generátory. Moskva ve čtvrtek uvedla, že Bělorusko dodávky elektřiny do Černobylu obnovilo, což ale Kyjev zpochybňuje.

"Na místě pokračují pokusy o obnovení vnější dodávky proudu," uvedl dnes ukrajinský regulační úřad. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dříve upozornil, že jeho organizace nemá obnovení dodávek proudu potvrzeno. Předtím nicméně MAAE uvedla, že přerušení dodávek elektřiny nepředstavuje kritický bezpečnostní problém.

Situace okolo odstavené elektrárny velmi znepokojuje i Evropskou banku pro obnovu a rozvoj, která v prohlášení uvedla, že v Černobylu musí být zaručeny nepřerušené dodávky proudu a inspekce ukrajinských regulačních úřadů a MAAE. Upozornila také, že chod odstaveného zařízení zajišťuje už dva týdny stejná směna zaměstnanců.

Problémy hlásí Kyjev i z jaderné elektrárny v Záporoží, kterou také obsadili Rusové. "V areálu je kolem 500 ruských vojáků s automatickými zbraněmi … náš personál je v extrémně špatném psychickém stavu," uvedl šéf ukrajinské státní společnosti provozující jaderné elektrárny.

Vysoká činitelka OSN Nakamicuová, která varovala před rizikem pro ukrajinské jaderné elektrárny, dnes také uvedla, že OSN nemá žádné informace o jakémkoliv programu Ukrajiny na výrobu biologických zbraní, o nichž v posledních dnech opakovaně mluví Moskva.