Největší nebezpečí tkví v ostřelování ukrajinských měst několika raketami či střelami s plochou dráhou letu o svátečním dni v podvečerních hodinách, kdy se lidé vyskytují ve větším množství na jednom místě, varoval podle agentury Unian v televizi plukovník Oleh Ždanov. Na úder v podobě odpálení desítek raket na jediný cíl Rusku už sotva stačí munice, ale může odpálit na jednotlivá města dvě a více střel, odhadl vojenský expert. Mychajlo Podoljak z prezidentské kanceláře uvedl, že v ohrožení je především Kyjev.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před pár dny odhadl, že ruské jednotky během půl roku války odpálily proti Ukrajině přibližně 3500 střel - a případy ostřelování ruskými děly a raketomety jsou tak četné, že je prostě není ani možné spočítat.

Exploze u ruské vojenské letecké základny poblíž Novofedorivky na Krymu. Kyjev tímto zásahem vyřadil z provozu polovinu ruských bojových letounů.
Válka na Ukrajině trvá už půl roku. K míru je daleko, konflikt obě země vyčerpá

Před hrozbou masivních útoků na státní instituce na Ukrajině varovalo i americké velvyslanectví, které znovu vyzvalo všechny americké občany, aby neprodleně opustili zemi. Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina je na útoky připravena a je schopna na ně Rusku odpovědět silným úderem.

"Budou do nás bít - a dostanou odpověď, silnou odpověď. Každým dnem tato odpověď bude sílit. Bude stále silnější a silnější," řekl Zelenskyj během úterní tiskové konference se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Prezident podle médií uvedl, že jej ukrajinská rozvědka a zahraniční partneři informovali ohledně ruských plánů a že o svátečním dnu hrozí zvýšený počet ostřelování a náletů. Toto nebezpečí ale podle Zelenského hrozí každý den války Ruska proti Ukrajině.

"Pro mne jako prezidenta - a jsem přesvědčen, že i pro každého Ukrajince - je stejné, zda je ohrožen Kyjev, Černihiv či Donbas. Všude tam žijí Ukrajinci. I v Charkově, v Záporoží. Odpověď bude a bude i z těchto měst," dodal Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda.