Ruské ministerstvo obrany v noci na pondělí oznámilo, že Ukrajina v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. Podle něj však snaha ukrajinských sil prolomit ruskou obranu nebyla úspěšná a Ukrajinci přišli o techniku a také o více než 250 vojáků. Ruské ministerstvo tvrdí, že obranu osobně na jednom z úseků fronty řídil náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov.

„Nemáme takové informace a nekomentujeme falešné zprávy jakékoliv druhu,“ řekl agentuře Reuters mluvčí ukrajinského generálního štábu.

Ruský prezident Vladimir Putin
Mobilizujeme, vpadli k nám Ukrajinci. Éterem zazněl falešný Putinův projev

Středisko ukrajinských ozbrojených sil pro strategickou komunikaci v pondělí kromě toho podle agentury Unian varovalo před rozsáhlou psychologickou operací nepřítele, zahrnující i šíření dříve připravených fotografií a videonahrávek zabitých, zraněných a zajatých ukrajinských vojáků a zničené vojenské techniky coby důkazů „porážky“ ukrajinské protiofenzívy, a to dokonce i v případě, že k protiútoku nedojde.

Ruským cílem je podle střediska mimo jiné zasít mezi západní partnery pochybnosti a dosáhnout snížení podpory Ukrajině.

V ustavičném napětí

„Rusové nevědí, na jakém místě podnikneme protiútok, a na 450 kilometrů frontové linie v našem úseku odpovědnosti jsou v ustavičném napětí,“ uvedla mluvčí jižního velitelství ukrajinských sil Natalija Humenjuková podle serveru RBK-Ukrajina. Rusové jsou podle ní vyčerpáni dlouhým čekáním na ukrajinský protiútok, ustavičně posilují obrané linie a neustále po nich přemisťují jednotky. Dokonce občas propadají panice a dezertují, dodala mluvčí.

Ukrajinští vojáci v zákopech v Donbasu v prvních měsících války
Naprostá nejistota. Kdy přijde ukrajinská ofenziva? Všichni zatím jen hádají

Náměstkyně ministra obrany Maljarová pak na sociální síti telegram doplnila, že Rusové se šířením informací o údajné protiofenzivě snaží odvést pozornost od situace u Bachmutu, který podle ní dál zůstává epicentrem bojů. Maljarová uvedla, že v oblasti Bachmutu ukrajinské síly zaznamenávají úspěchy a obsazují tam hlavní vyvýšená místa, zatímco Rusové se snaží zachovat si pozice.

Jistým potvrzením ruských problémů by mohlo být prohlášení šéfa soukromé Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenije Prigožina, podle něhož se ukrajinské síly opět zmocnily obce Berchivka severně od Bachmutu.

NYT: Je možné, že protiofenziva začala 

Zatímco ukrajinští představitelé ruské zprávy o zahájení protiofenzivy přímo popřeli nebo se k nim vyjádřili mlhavě, podle informací listu The New York Times (NYT) je ale možné, že protiofenziva opravdu začala.

Američtí činitelé, na něž se list odvolává, uvedli, že pozorují zintenzivnění ukrajinských útoků. Vycházejí přitom z informací získaných díky americkým armádním satelitům, které dokážou sledovat dělostřeleckou palbu nebo odpalování raket. I prohlášení Maljarové o ukrajinských úspěších u Bachmutu dává NYT do souvislosti s možným začátkem protiofenzivy.