Na Ukrajině dnes podle místních úřadů pokračuje ostřelování některých měst, exploze hlásí svědci z Kyjeva, Záporoží či Mariupolu. Postup vojsk Vladimira Putina však spíše stagnuje a podle ukrajinského generálního štábu se ozbrojeným silám Ukrajiny podařilo v některých oblastech přejít do protiútoku. Letectvo údajně zničilo tři ruská letadla, vrtulník a tři bezpilotní letouny. Útočí také na kolony okupačních vojsk.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podle BBC uvedl, že okupanti způsobili od začátku invaze Ukrajině škody přesahující 500 miliard dolarů. Rusko podle něj obnovu země zaplatí, až válka skončí.

Ukrajinský prezident Zelenskyj dnes prohlásil, že pozice Ruska v mírových rozhovorech s Ukrajinou „zní realističtěji“, informovala agentura Interfax. Na rozhodnutí v nejlepším zájmu Ukrajiny je však podle něj třeba více času. Jednání dnes mají pokračovat. 

Prezident Zelenskyj dnes promluvil k americkému Kongresu. Zákonodárci ho přivítali bouřlivým potleskem. „Rusko změnilo ukrajinské nebe ve zdroj smrti. Jde o teror, který Evropa nepoznala osmdesát let," řekl a znovu požádal o zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou.

Online reportáž

Ukrajinský prezident během svého projevu přehrál členům kongresu video s hrozivými záběry z války.

Ruský diplomat a ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že některé prvky dohody s Ukrajinou jsou blízko k vyjednání. „Existuje naděje na dosažení kompromisu mezi Ruskem a Ukrajinou. Klíčové jsou pro nás otázky demilitarizace Ukrajiny a bezpečnost obyvatel východní části země. Vážně mluvíme také o neutrálním statusu Ukrajiny," řekl. Ukrajina naopak požaduje absolutní bezpečnostní záruky a odmítá model švédské či rakouské neutrality.

Podle agentury Reuters se NATO dnes chystá sdělit vojenským velitelům, aby vypracovali nové plány, jak odradit Rusko od další agrese. Znamenat to zřejmě bude více vojáků a protiraketové obrany ve východní Evropě. Také zástupci G7 se dnes sejdou při online schůzce v jednu hodinu odpoledne, aby projednali situaci na Ukrajině.

Od začátku války zemřelo na Ukrajině 103 dětí, uvedla ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktová. Naopak na svět během prvních dvaceti dnů války jen v Kyjevě přišlo 388 chlapců a 337 dívek. Oznámil to zástupce vedoucího státní správy Kyjeva Mykola Povoroznyk.

Do Kyjeva včera dorazil vlakem český premiér Petr Fiala (ODS) spolu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým a slovinským předsedou vlády Janezem Janšou, aby podpořili Ukrajinu a vyjádřili se pro vstup země do EU. Vlak s politickými představiteli poté ve středu po desáté dopoledne bezpečně dorazil zpět do Polska. Před jednou hodinou odpoledne letadlo s Fialou přistálo na vojenském letišti v pražských Kbelích. „Pokud bude Evropa a NATO pokračovat v podpoře Ukrajiny a sankcích proti Rusku, je šance dospět k mírovému diplomatickému řešení," řekl novinářům po návratu z Kyjeva Fiala.

Pražské centrum pomoci Ukrajincům v úterý odbavilo 2810 uprchlíků, ubytování zajistilo pro 213 z nich. Od začátku invaze se na něj obrátilo 38 851 lidí.

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Rusku zastavit nepřátelské aktivity na Ukrajině. Ukrajina požádala soud o vydání rozhodnutí na základě obvinění, že Rusko porušuje ženevské konvence a na Ukrajině páchá válečné zločiny. Podle expertů však nelze očekávat, že by se Rusové rozhodnutí soudu podřídili.

Spojené státy pošlou ukrajinské armádě další protiletadlové a protitankové zbraně a také bezpilotní letadla, aby se země dál dokázala bránit ruské invazi. Novinářům to dnes řekl prezident USA Joe Biden, podle nějž tím jeho administrativa poskytla Ukrajině zbraně za celkem dvě miliardy dolarů (44,8 miliard korun), přičemž polovinu z toho jen za poslední týden.

Premiér Petr Fiala v Kyjevě na jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským
Bojujete i za nás. Evropa vám stojí po boku, řekl Fiala při návštěvě v Kyjevě

Pomoc Ukrajině schválilo také Slovensko, které do země pošle protiletadlové systémy sovětské výroby S-300. Stane se tak ale pouze v případě, že s pomocí bude souhlasit NATO.

Americký podnikatel a miliardář Elon Musk se na svém twitterovém účtu přejmenoval na „Elona Musk“. Touto zkomoleninou ho oslovoval čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

Jedna z předních tanečnic ruského Velkého divadla (Bolshoi Theatre) v Moskvě, baletka Olga Smirnovová, odsoudila válku na Ukrajině. Rozhodla se odejít z Ruska do Nizozemska, kde bude působit v místním národním baletním souboru.

Mezi ukrajinskými uprchlíky v Polsku se podle polského deníku Gazeta Wyborcza šíří létáky s nápisem: „Potrat je vražda a nejhorší zločin. Pokud vám někdo interrupci navrhne, oznamte prosím věc neprodleně na tísňovou linku 112 nebo kontaktujte nejbližší policejní služebnu." Plakáty distribuují příznivci nadace protipotratové polské aktivistky Kaji Godek.