Ruské ministerstvo obrany nicméně dnes dříve uvedlo, že v oblasti Černého moře sestřelilo šest dronů. Rozvědka HUR v prohlášení zveřejněném spolu se záběry z dronu uvedla, že loď zasáhly bezpilotní čluny Magura V5 ukrajinské výroby. Ty podle rozvědky už na začátku února zničily raketový člun Ivanovec, připomíná ruskojazyčný server BBC.

Ukrajinské ozbrojené síly společně se zpravodajskou jednotkou ministerstva obrany zničily velkou výsadkovou loď Cezar Kunikov. V době zásahu se nacházela v ukrajinských teritoriálních vodách poblíž Alupky,“ napsal generální štáb. Město Alupka leží na jižním pobřeží ukrajinského Krymského poloostrova, který Rusko v roce 2014 anektovalo.

Rusko na Ukrajině údajně použilo novou nadzvukovou střelu:

Ruská armáda na Ukrajině, ilustrační foto.
Rusko použilo novou nadzvukovou střelu, zní z Ukrajiny. Důkazem jsou úlomky

Vojenská rozvědka dodala, že její drony zasáhly levou část trupu, načež se loď začala potápět. Loď podle ní může obývat až 87 členů posádky, přičemž bez dalšího vysvětlení napsala, že „záchranné operace okupantů byly neúspěšné“.

Rusko zprávu nekomentovalo

Ruské ministerstvo obrany se zatím k události nevyjádřilo a zprávy o zničení lodi dnes po dotazech novinářů odmítl komentovat mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Souvisí to s vývojem speciální vojenské operace, je to tedy výhradně v gesci ministerstva obrany,“ řekl Peskov. Proruské telegramové kanály podle ruskojazyčného serveru BBC píší o útoku na loď, některé ale na rozdíl od ukrajinské armády tvrdí, že je celá posádka plavidla naživu.

Výsadkové plavidlo Cezar Kunikov patří do třídy Ropucha, stejně jako loď Novočerkassk, jejíž poničení při ukrajinské operaci potvrdilo ruské ministerstvo obrany loni v prosinci. Loď se v tu dobu nacházela v přístavu Feodosija na Krymu.

Ukrajinska pravda, která zveřejnila záběry dýmu nad mořem, poznamenala, že loď je pojmenovaná po sovětském námořním veliteli Cezaru Lvoviči Kunikovovi, který byl zraněný v boji a zemřel 14. února 1943. „Je symbolické, že ruský námořník, jehož jméno loď nese, zemřel před přesně 81 lety,“ napsala na telegramu vojenská rozvědka.