„V průběhu dvou týdnů útočných operací ve směru na Berďansk a Melitopol jsme osvobodili osm obcí,“ napsala Maljarová na sociální síti telegram. Podle proruských válečných blogerů i podle představitele ruské okupační správy na Ukrajině Vladimira Rogova převzaly ukrajinské síly o víkendu kontrolu nad vesnicí Pjatychatky, která leží na frontě zhruba 70 kilometrů severně od Melitopolu.

Agentura Reuters předtím uvedla, že dobytí vesnice by znamenalo už druhý úspěch ukrajinské armády v této části fronty od zahájení protiofenzivy na začátku června.

Ukrajinští vojáci. Ilustrační snímek
Ukrajina hlásí další úspěch ofenzivy. Dobyli jsme vesnici Storoževe, tvrdí Kyjev

Podle analýzy (ISW ukrajinské síly v neděli pokračovaly v protiofenzivě na nejméně čtyřech místech fronty a dosáhly omezeného územního zisku. Armáda Kyjeva ale patrně dočasně pozastaví protiofenzivu, aby přehodnotila taktiku pro budoucí operace. O pozastavení postupu o víkendu psal například list Wall Street Journal (WSJ) a šéf estonské vojenské rozvědky Margo Grosberg uvedl, že podle jeho odhadu „v příštích sedmi dnech ofenzivu (na Ukrajině) neuvidíme“.

Rusko přesouvá jednotky od Dněpru

Rusko v posledních deseti dnech s největší pravděpodobností začalo přesouvat své jednotky z východního břehu řeky Dněpr na sektory fronty v Záporožské oblasti a u Bachmutu, uvedla britská vojenská rozvědka. Jedná se podle ní o několik tisíc vojáků. „Přesun patrně odráží ruské přesvědčení, že po kolapsu Kachovské přehrady a následných záplavách nehrozí větší ukrajinský útok přes Dněpr,“ píše rozvědka na twitteru.

Rusko v noci na dnešek podle mluvčího oděské vojenské správy Serhije Bratčuka zaútočilo na Oděskou oblast, kam vyslalo čtyři střely s plochou dráhou letu Kalibr. Ukrajinská protivzdušná obrana je všechny sestřelila, uvedl podle agentury Unian mluvčí.

Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům
Ukrajina přešla do protiofenzivy, míní experti. Směr naznačuje cestu na Krym

Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení uvedl, že Ukrajina v posledních 24 hodinách čelila 59 útokům vedených ze vzduchu a pozice ukrajinských vojáků i obydlené oblasti zasypala ruská dělostřelecká palba. „Mezi civilisty jsou mrtví a zranění včetně dětí, poškozena či zničena byla zařízení kritické infrastruktury a poškozených je okolo 20 obytných budov a škola,“ píše ukrajinské velení.

Ostřelování, tentokrát ze strany Ukrajiny, dnes ráno oznámil i šéf ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov, podle kterého ukrajinská armáda útočila na příhraniční město Valujki zhruba 120 kilometrů jihovýchodně od Belgorodu.

„Podle předběžných dat bylo zraněno sedm lidí, z toho jedno dítě,“ napsal na telegramu Gladkov. Stav všech zraněných je podle něj středně těžký, při útoku bylo poškozeno pět budov a čtyři menší domy.