Kyjev dříve informoval o znovudobytí Balakliji ukrajinskými silami, neoficiální zprávy hovoří i o ukrajinských úspěších v Izjumu a jeho okolí. Moskva ukrajinskou protiofenzivu v Charkovské oblasti zatím nekomentovala. Přímo ji nezmínil ani mluvčí ruského resortu obrany ve svém dnešním prohlášení.

„Za účelem dosažení ohlášených cílů speciální vojenské operace osvobozování Donbasu bylo přijato rozhodnutí o přeskupení ruských vojsk v okolí Balakliji a Izjumu, aby mohla být posílena vojska v oblasti Doněcku,“ sdělil podle TASS Igor Konašenkov. Použil přitom spojení „speciální vojenská operace“, kterým Moskva označuje invazi na Ukrajinu. Zopakoval tvrzení Kremlu, že cílem ruského vpádu na Ukrajinu je zbavit obyvatele ukrajinského Donbasu údajného útlaku ze strany Kyjeva.

Těžká situace

Ukrajinské síly vstoupily do strategicky významného města Kupjansk, informovala ukrajinská Státní bezpečnostní služba (SBU). Město v Charkovské oblasti u ruských hranic bylo v držení ruských jednotek. Zprávy o osvobození města se předtím šířily na sociálních sítích, kde se hovoří i o stažení ruských sil z Izjumu. Moskva postup ukrajinské armády nejdříve oficiálně nekomentovala, šéf Ruskem dosazené správy Izjumského okresu ale podle agentury Interfax přiznal, že situace v jeho okresu je pro ruskou stranu „těžká“.

Ukrajinští vojáci v Charkovské oblasti při přípravě kulometu ke střelbě, 24. srpna 2022
Úspěch jako nikdy dřív. Ukrajina postoupila u Charkova o 50 km, hlásí analytici

Kupjansk a Izjum jsou pokládány za důležité dopravní křižovatky, na kterých závisí zásobování značné části ruských okupačních vojsk na východě Ukrajiny. Ukrajina přešla v posledních dnech ve východní Charkovské oblasti do protiútoku a podle oficiálních prohlášení osvobodila část svého území. Ruskem dosazená správa v pátek vyhlásila pro města evakuaci civilistů.

Ukrajinské síly na své sociální sítě umístily fotografie z Kupjansku. Snímky doplnili prohlášením, že město „bylo a navždy bude ukrajinské“.

O stažení ruských sil z Izjumu informují na telegramu proruské kanály s odkazem na své zdroje ve městě, napsal ruskojazyčný server BBC. Některé kanály uvádí, že Izjum obklíčily ukrajinské jednotky, podle dalších jsou ukrajinští vojáci už v centru města. Podle ruských bloggerů se museli ruští vojáci z města stáhnout, protože je kvůli postupu ukrajinské armády nemožné město dál bránit.

Na sociálních sítích se před oznámením ukrajinské armády šířily i zprávy o osvobození Kupjansku.

Analytici amerického Institutu pro studium války odhadli, že Ukrajina od zahájení protiofenzivy na východě země osvobodila okolo 2500 kilometrů čtverečních svého území. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek večer oznámil osvobození více než 1000 kilometrů čtverečních.

Protiútok na východě země

Protiútok na východě země ruské jednotky podle všeho překvapil, uvedla britská vojenská rozvědka. Ukrajinští vojáci pravděpodobně v Charkovské oblasti bojují s menšími neorganizovanými skupinami ruských vojáků, kteří nečekali rychlý Ukrajiny na Kupjansk a Izjum. ISW tak usuzuje z přílivu snímků ruských válečných zajatců za posledních 48 hodin.

Kyjev v pátek pokračoval v postupu na Kupjansk a Izjum a snaží se izolovat tamní ruské síly. Jejich pozice může zničit, pokud se ukrajinským vojáků podaří narušit ruské pozemní trasy, po kterých přichází posily, vybavení a zásoby, vedoucí severně a jižně od města. Kreml na frontovou linii mezi Charkovem a Izjumem urychleně vysílá zdroje ve snaze postup zastavit, píše ISW.

Ruské ministerstvo obrany a ruská státní média zveřejnila záběry vojenských konvojů mířících směrem na Charkov, úspěchy Ukrajinců v oblasti ale Moskva oficiálně nepřiznává.

Zleva ruský prezident Vladimir Putin, premiér Dmitrij Medveděv a tajemník vedení strany Jednotné Rusko Andrej Turčak.
Donbas pod Ruskem? Moskva 4. listopadu uspořádá referenda na okupovaných územích

Celkem na východě Ukrajiny její jednotky získaly zpět odhadem 2500 kilometrů čtverečních území, uvádí američtí analytici. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek večer oznámil osvobození více než 1000 kilometrů čtverečních ukrajinského území.

Vedoucím skupinám ukrajinské armády se podařilo postoupit až 50 kilometrů za frontovou linii na území, které od začátku invaze letos v únoru drželo Rusko, píše britská vojenská rozvědka. Postup v nepříliš obsazeném sektoru podle Londýna Rusko překvapil a jednotky okolo Izjumu se ocitají v čím dál tím větší izolaci. Ukrajinské jednotky nyní postupují na Kupjansk, který je pro Rusko významným strategickým bodem. Přes město nedaleko ruských hranic proudí zásobování na frontu na Donbasu.

Ruská obranná linie pod tlakem 

„S pokračujícími ukrajinskými operacemi v Chersonu je ruská obranná linie pod tlakem na jihu i na severu,“ připomíná britská vojenská rozvědka i protiútok Ukrajiny v jižní Chersonské oblasti.

Právě z jižní části fronty dnes mluvčí ukrajinského jižního velení Humenjuková ohlásila úspěchy ukrajinských sil. „Naše vojska postoupila na linii jižní fronty v různých jejích úsecích od dvou až po několik desítek kilometrů. V brzké době budeme informovat o obcích, které radostně vítají naše bojovníky,“ slíbila Humenjuková.

Kouř stupající z místa výbuchu v areálu ruské letecké základny Saky na západě Krymu, 9. srpna 2022.
Potvrzeno. Ukrajina se přihlásila k zodpovědnosti za sprnové ostřelování Krymu

K situaci u Izjumu na východě země analytici z ISW napsali, že ruská strana by mohla přijít o značnou část svých pozic na severovýchodě Ukrajiny, pokud se ukrajinským vojáků podaří narušit ruské pozemní trasy, po kterých přichází posily, vybavení a zásoby, vedoucí severně a jižně od města. Kreml na frontovou linii mezi Charkovem a Izjumem urychleně vysílá zdroje ve snaze postup zastavit, píše ISW.

Ruské ministerstvo obrany a ruská státní média sice zveřejnila záběry vojenských konvojů mířících směrem na Charkov, úspěchy Ukrajinců v oblasti ale Moskva oficiálně nepřiznává.