U Severodoněcku neustávají tvrdé boje, Rusové se soustředí na předměstí města a také na město Lyman. Cílem ruské armády v regionu je obklíčit obránce, tvrdí ukrajinský generální štáb. Rusko údajně vypálilo na ukrajinské cíle v Charkovské oblasti svůj nejnovější raketový systém, zbraň popisovanou jako obří plamenomet.

V Chersonu na jihu Ukrajiny nefunguje devět z deseti lékáren. Obyvatelé se tak ocitají v tíživé situaci, kdy nemají přístup k lékům, píše britský The Guardian.

Záměry vojáků z komplexu tunelů pod ocelárnou Azovstal, na kterou útočí ruská armáda.
Mariupolským obráncům, kteří se vzdali, hrozí trest smrti, oznámili povstalci

Začal summit Evropské unie věnovaný ruské invazi na Ukrajinu. Lídři se baví o pomoci Kyjevu a protiruských sankcích. Na dálku se k diskuzi připojil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Potřebujeme společný roamingový prostor," vyzval podle zpravodaje Deníku v Bruselu Luboše Palaty Evropskou unii během své patnáctiminutové promluvy k lídrům Evropské unie. Zdůvodnil to miliony Ukrajinců, kteří utekli do zemí EU před ruskou agresí. Vyzval také k udělení kandidátského statusu EU Ukrajině.

Podle nejmenovaného vysoce postaveného zdroje ze summitu EU se dohoda o ropném embargu výrazně přiblížila. Česko by mělo podle zpravodaje Deníku na summitu získat časově omezenou výjimku na dovoz nafty vyráběné z ruské ropy, což by mělo zabránit problémům se zásobováním po přijetí embarga EU. Dohodu na ropném embargu unie proti Rusku lze očekávat zřejmě v řádu dnů.

Online reportáž

Ukrajinský prezident Zelenskyj zváží možnost třístranných telefonických rozhovorů s prezidenty Turecka a Ruska, pokud je Vladimir Putin připraven se jich zúčastnit, napsal polský deník Gazeta Wyborcza.

Šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov okomentoval spekulace, které se objevily v médiích o špatném zdravotním stavu ruského vůdce. „Prezident Putin se objevuje na veřejnosti každý den. Můžete ho sledovat na obrazovkách, číst a poslouchat jeho projevy. Nemyslím si, že by na něm příčetní lidé viděli nějaké známky nemoci nebo indispozice," řekl Lavrov pro francouzský kanál TF1.  

Český premiér Petr Fiala.
Ruskou ropu nechceme, ale náhradu teď nemáme, říká premiér Fiala

Česká republika vydala v neděli ukrajinským běžencům 426 víz dočasné ochrany. Je to zhruba o stovku méně než minulý týden. Celkem dostalo víza 358 474 Ukrajinců.

Maďarsko má výhrady k nejnovějšímu návrhu podoby embarga Evropské unie na ruskou ropu, nezohledňuje prý energetickou bezpečnost země. Při příchodu na jednání unijních lídrů to v Bruselu novinářům řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Budapešť podle něj podporuje Evropskou komisí navrženou výjimku pro ropu přepravovanou ropovody, chce však mít zajištěný přístup k této surovině také v případě jejich poškození či výpadku.