„Ruští fašisté v noci v našem městě znovu způsobili neštěstí… Podle prvních zpráv si ostřelování nepřítele k velké lítosti vyžádalo život jednoho člověka,“ napsal Kurtěv na komunikační síti Telegram. Raketový útok v Záporoží podle něj poškodil veřejnou budovu a několik obytných domů. Terčem ostřelování se v noci stalo také město Nikopol, které leží na jihu Ukrajiny na břehu Dněpru, a města a vesnice v jeho okolí, sdělil na telegramu šéf oblastní správy Valentyn Rezničenko.

Ukrajinští představitelé v minulosti uváděli, že Rusko útočí na civilní cíle, protože je to pro něj jednodušší než se postavit ukrajinským silám na bojišti. Moskva odmítá tvrzení, že útočí na civilisty, přiznává ale údery na ukrajinskou kritickou infrastrukturu.

Íránské vojenské drony. Ilustrační foto.
Írán potvrdil, že Rusku dodal drony. Tvrdí ale, že tak učinil ještě před válkou

Britské ministerstvo obrany dnes upozornilo, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu vyměnilo už řadu vysoce postavených armádních velitelů. Nedávno vystřídal v čele ruského Centrálního vojenského okruhu Alexandra Lapina Alexandr Liňkov, dříve byli vyměněni i velitelé východního, jižního a západního okruhu. „Z části jde pravděpodobně o pokus ochránit před obviňováním vysoce postavené vedení doma v Rusku,“ uvedlo britské ministerstvo.

Americký institut pro studium války (ISW) upozornil na článek ruského investigativního portálu The Insider, podle něhož na Ukrajině zemřelo už 500 vojáků bojujících v řadách Wagnerovy organizace. Portál připomněl, že skupina do bojů na Ukrajině najímá ruské trestance. Počet padlých žoldnéřů skupiny při započítání vězňů se odhaduje na 800 až 1000, napsal portál.

Írán už zřejmě Rusko požádal, aby mu výměnou za dodávky zbraní pomohlo s rozvojem jeho jaderného programu, uvedli také analytici z ISW. Teherán totiž v sobotu přiznal, že dodal Moskvě bezpilotní letouny. Ruské síly je používají k intenzivním útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ruští vojáci hlídkující v ukrajinském  Chersonu na snímku z 20. května 2022.
Ruští vojáci se údajně stáhnou z Chersonu. Může jít o provokaci, varuje Ukrajina

Ve čtvrtek pravděpodobně dorazilo do Moskvy letadlo s další zásilkou íránských dronů, uvedl deník Bild v aplikaci Telegram. Nákladní letadlo Il-76 podle něj ráno odstartovalo z Teheránu a kolem poledne místního času přistálo na moskevském letišti Vnukovo.

Ukrajina se kromě toho brání pokračující ruské pozemní ofenzivě. Ukrajinské síly odrážely v uplynulých 24 hodinách útoky v Charkovské, Luhanské, Doněcké a Záporožské oblasti, sdělil ve svém pravidelném hlášení generální štáb ukrajinské armády.