"Dokažte, že jste s námi. Dokažte, že nás nenecháte samotné. Dokažte, že jste skutečnými Evropany, a život vyhraje nad smrtí. A světlo nad temnotou," vyzval EU v projevu, který provázel dlouhý potlesk bruselského plenárního sálu, jenž se zaplnil nejvíce od začátku covidové pandemie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Sláva Zelenskému! Jak ukrajinský prezident transformoval politiku Západu

Zelenskyj v pondělí podepsal žádost o přijetí Ukrajiny do unie. Její rychlé vyřízení podpořila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéfové skupiny států východního křídla EU včetně Česka. Někteří lídři západoevropských zemí však připomněli, že Ukrajina nejprve musí splnit řadu podmínek a dokončení celého procesu může trvat roky.

Návrh dalších sankcí 

Ukrajinský prezident dnes prohlásil, že s jeho zemí bude EU mnohem silnější, naopak bez unie bude Ukrajina osamělá. EU již v minulých dnech zareagovala na ukrajinské výzvy a poprvé ve své historii se rozhodla financovat poskytnutí zbraní mimounijní zemi.

Europoslanci se na dnešním mimořádném plenárním zasedání chystají schválit rezoluci tvrdě odsuzující invazi ruské armády. Chtějí také navrhnout další sankce proti Rusku a Bělorusku a podpořit kandidaturu Ukrajiny do EU, včetně její integrace do vnitřního trhu.