Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300, informovala tisková služba oblastní správy policie. „K dnešnímu dni policie v oblasti Kyjeva objevila a prozkouma 1290 těl občanů, kteří zemřeli během bojů v regionu,“ uvedla oblastní policie podle agentury Unian. 

Informace o celkovém počtu obětí se objevila krátce poté, co vyšetřovatelé a kriminalisté v sobotu exhumovali těla dvou obyvatel obce Buzova. Jedná se o starší ženu, která zemřela koncem února na dvoře svého domu, a jejího 27letého vnuka, který byl zabit v březnu.

Online reportáž

Ukrajinský parlament schválil zákon, který zakazuje symboly používané ruskými silami při agresi na Ukrajině a který označuje Rusko za teroristický stát. Přijatý zákon zakazuje „propagandu ruského nacistického totalitního režimu“ a používání symbolů ruské vojenské invaze „Z“ a „V“. Nejvyšší rada také prodloužila o 90 dnů válečný stav a všeobecnou mobilizaci, které vstoupily v platnost 24. února po zahájení ruské invaze. 

Ukrajinsko-polské vztahy

Je načase podepsat novou dohodu o dobrých sousedských vztazích Polska a Ukrajiny, uvedl polský prezident Andrzej Duda v ukrajinském parlamentu. „Podle mého hlubokého přesvědčení nadešel čas podepsat novou dohodu o dobrém sousedství, která zohlední to, co jsme v našich vztazích přinejmenším v posledních měsících vybudovali,“ prohlásil Duda podle agentury Ukrinform.

Jeho projev byl prvním vystoupením nejvyššího představitele jiného státu v ukrajinské Nejvyšší radě od zahájení ruské invaze 24. února.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na druhé straně uvedl, že hodlá navrhnout zákon o zvláštním statusu polských občanů na Ukrajině. Ten bude podobný zákonu schválenému pro Ukrajince polským Sejmem. „Jde o bezprecedentní rozhodnutí, na jehož základě naši občané, kteří byli kvůli ruské agresi nuceni odjet do Polska, získají téměř stejná práva a možnosti jako polští občané. Legální pobyt, zaměstnání, studium, lékařská péče a sociální zabezpečení. To je velký krok a šlechetné gesto, jaké je schopen jen velký přítel Ukrajiny. A tento krok nezůstane jednostranný,“ oznámil Zelenskyj.

Záchytné odbavovací uprchlické centrum Praha - Hlavní nádraží.
Romští uprchlíci na hlavním nádraží: Situace se zlepšuje, uvedl primátor Hřib

Zelenskyj v neděli rovněž odmítl vyslyšet petici, pod kterou již připojilo své podpisy 25 tisíc lidí, a zrušit zákaz odjezdu mužů v branném věku z Ukrajiny. Podle listu Ukrajinska pravda přitom argumentoval tím, že v bojích na východě země denně umírá 50 až 100 lidí.

„Nevím, komu je tato petice určena. Možná mně, nebo by možná měla být adresována rodičům, kteří přišli o své syny, kteří bránili ten či onen kraj, to či ono město za cenu svého života. A přitom to většinou nebyla ta města, kde se narodili. Dnes může na východě zemřít 50 až 100 lidí denně,” prohlásil. 

Situace v Česku 

Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje, uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Je přesvědčen o tom, že situaci se podaří do konce května vyřešit. Podle primátora v sobotu z nádraží odjela skupina asi 80 lidí do Maďarska. „Na místě bylo v sobotu ve 23:00 asi 260 lidí, v předchozích dnech jich bylo kolem 500,“ prohlásil Hřib v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News. 

Na pražském hlavním nádraží v poslední době přebývají stovky uprchlíků, hlavně romských rodin s dětmi. Zástupci neziskových organizací, kteří na místě pomáhají, přístup k romským běžencům kritizují.