Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Evropu o dodávky dalších zbraní. „Evropa by měla více podpořit Ukrajinu. Děkujeme vám za všechno, dodávky zbraní by se ovšem měly zintenzivnit. Na bojišti na Ukrajině se rozhoduje, zda se svoboda zachová pro všechny. Rozhodne se, zda svoboda přetrvá v dalších desetiletích,“ řekl Zelenskyj ve videoprojevu k účastníkům konference Globsec v Bratislavě.

Mezi žádanými zbraněmi zmínil například raketové a dělostřelecké systémy. Bratislava shodou okolností ve čtvrtek oznámila podpis dohody s Kyjevem o dodávce osmi samohybných houfnic Zuzana 2.

Online reportáž

Evropskou unii Zelenskyj vybídl k rychlejšímu rozhodování v souvislosti se sankcemi. „Toto jsou dny, kdy jde o život našich lidí. Je důležité jednat okamžitě a třeba přistoupit k sedmému balíku sankcí. Je velký rozdíl mezi zeměmi, které nás podporují a které činí něco jiného,“ dodal ukrajinský prezident.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve svém vystoupení zdůraznila, že Ukrajina musí o své budoucnosti rozhodnout sama a vyjádřila naději, že Kyjev získá postavení kandidáta na členství v Evropské unii.

Ruští vojáci v ulicích Chersonu
Dochází Moskvě dech? Rusové postupují u Doněcku méně než Ukrajinci u Chersonu

Spojené státy provádí kybernetické operace na podporu Ukrajiny, řekl v rozhovoru s televizí Sky News šéf velitelství americké armády pro kybernetické otázky. Operace armádních hackerů podle něj pokrývají „celou škálu“ těchto aktivit včetně „ofenzivních"“. Bílý dům dnes odmítl, že by takovýto postup byl v rozporu s výroky prezidenta Joea Bidena o snaze vyhýbat se přímé konfrontaci s Ruskem.

Podle Sky News jde o první oficiální potvrzení toho, že USA se v návaznosti na vypuknutí války angažují v hackerských útocích na podporu napadené země. Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny prohlásil, že jeho země čelí koordinované „kybernetické agresi“ různých zemí.

Kreml vyzval redakce ruských státních a provládních médií, aby nezveřejňovaly články o délce války na Ukrajině, a nestrhávaly tak k ní pozornost čtenářů, napsal server Meduza s odvoláním na své zdroje. V pátek 3. června válka vstoupí do svého 100. dne.

Situace v Česku 

Na Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (KACPU) v Česku se do konce května zaregistrovalo 321 865 uprchlíků. Zhruba třetina z nich se přihlásila v Praze, následuje Jihomoravský kraj s přibližně desetinou zaregistrovaných. Naopak nejnižší počet registrovaných uprchlíků je ve Zlínském a Olomouckém kraji. Vyplývá to z dat, která ČTK poskytlo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.