Pod troskami domů v ukrajinském Mariupolu pracovníci běžně nachází 50 až sto těl, uvedl poradce mariupolského starosty Pedro Andrjuščenko. „Je to nekonečná karavana smrti,“ napsal Andrjuščenko na sociální síti telegram s tím, že těla jsou zhruba ve čtyřiceti procentech vícepatrových domů, nejčastěji ve sklepech. 

Podle odhadů ukrajinských úřadů bylo během několikatýdenního ruského obléhání Mariupolu zabito nejméně 21 tisíc civilistů, píše agentura AP.

Online reportáž

Ukrajina denně přichází až o stovku zabitých a 500 raněných vojáků, uvedl ministr obrany Oleksij Reznikov podle agentury Interfax-Ukrajina. Situaci na frontě označil za těžkou. „Situace na frontě je těžká. Ztrácíme každý den až stovku zabitých bojovníků a 500 raněných. Kreml nadále vyvíjí tlak masami, přešlapuje na místě, čelí silnému odporu a trpí obrovskými ztrátami. Ale ještě stále má sílu pro postup v jednotlivých úsecích fronty. Je nutné si zachovat soustředění. Pak Ukrajina zvítězí,“ uvedl Reznikov.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že tento měsíc nebude tradiční debata Vladimira Putina s národem v přímém televizním přenosu, jak tomu bývalo v předchozích letech. Důvod podle listu RBK neupřesnil. Deník na svém webu připomněl, že dříve Peskov hovořil o tom, že se debata s Putinem uskuteční po ekonomickém fóru v Petrohradu, které se má konat od 15. do 18. června. Dodával ale, že přesné datum dosud nebylo stanoveno.

Putin bude nově moci uvalit rozsáhlá omezení na fungování ruského finančního a bankovního systému. Státní duma schválila ve třetím čtení zákon, který mu dokonce umožňuje zmrazit majetek, a to jak u soukromých, tak u právníckých osob. 

Situace v Česku

Česko ve středu vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1008 víz dočasné ochrany, před týdnem to byla necelá tisícovka. Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu dostalo víza v Česku 368 551 uprchlíků, infomovalo ministerstvo vnitra. Někteří uprchlíci ze země odjíždějí, podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je nyní v ČR zhruba 300 tisíc ukrajinských uprchlíků.

Snímek ze zničeného Charkova.
Obávaný člen Vagnerovců padl. Muž s přezdívkou Kat byl pro Ukrajince noční můrou

Vláda na středečním zasedání schválila novelu zákona zvaného lex Ukrajina. Podle ní by měla i po skončení nouzového stavu, který má trvat do 30. června, nadále platit opatření, jež nařizují ministerstvům a správním úřadům vyčlenit objekty pro ubytování ukrajinských uprchlíků. Dál má fungovat i dosavadní registrace uprchlíků. Kabinet Sněmovnu požádal, aby normu projednala ve stavu legislativní nouze.