Na území Ruské federace bylo kvůli vyšetřování převezeno více než tisíc ukrajinských vojáků, kteří se podíleli na obraně mariupolských oceláren Azovstal, informovala agentura TASS s odvoláním na nejmenovaného ruského bezpečnostního činitele. „Více než 1000 lidí z Azovstalu bylo převezeno do Ruska, pracují s nimi bezpečnostní orgány,“ řekl činitel s tím, že převoz do Ruska později čeká i další ukrajinské zajatce a že se v Moskvě nachází více než 100 lidí, mezi kterými jsou „žoldnéři z cizích zemí, kteří se vzdali v Mariupolu“.

Agentura Reuters k tomu napsala, že pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to znamenat další překážku pro mírová jednání mezi oběma znepřátelenými stranami.  Kyjev usiluje o to, aby obránci Azovstalu byli vyměněni za ruské vojáky zajaté na Ukrajině, nicméně ruští poslanci požadují, aby někteří z ukrajinských bojovníků z Mariupolu byli postaveni před soud.

Online reportáž

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu vidí vůli obnovit diplomatické rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Na tiskové konferenci po dnešním setkání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem rovněž uvedl, že plán zajištění lodní přepravy ukrajinského obilí si vyžádá další jednání. 

Turecký ministr považuje za legitimní postoj Moskvy, která žádá zrušení sankcí na ruský vývoz potravin výměnou za umožnění vývozu ukrajinských potravin. V rámci dohody, jež by vytvořila přepravní koridory, by Ankara mohla nabídnout své námořními jednotky do mechanismu OSN, který by na přepravu a její bezpečnost dohlížel.

„Pokud je Ukrajina připravená odstranit miny z ústí svých přístavů, tak věříme, že se podaří problémy spojené s přepravou obilí vyřešit,“ řekl Lavrov, podle kterého odstranění min „kategoricky odmítal“ ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň dodal, že Rusko nevyužije této situace k útoku na ukrajinské přístavy, a je ochotno v tomto ohledu poskytnou formální záruky.

Výkonná rada Světové banky (SB) schválila další finanční pomoc Ukrajině, tentokrát za 1,49 miliardy dolarů (34,5 miliardy Kč). Peníze jsou určeny na vyplácení mezd vládním a sociálním pracovníkům. S odvoláním na oznámení banky o tom v úterý informovala agentura Reuters. Celkem SB Ukrajině přislíbila pomoc za čtyři miliardy dolarů.

Další pomoc Ukrajině podpořily finančními zárukami Británie, Nizozemsko, Litva a Lotyšsko. Souběžně k projektu přispěly Itálie a svěřenský fond více dárců.

Záměry vojáků z komplexu tunelů pod ocelárnou Azovstal, na kterou útočila ruská armáda.
Ukrajina získala ostatky obránců Azovstalu. Jejich identifikace je složitá

Ruská pravoslavná církev se rozhodla převzít eparchie na ukrajinském poloostrově Krym, které dosud patřily pod Ukrajinskou pravoslavnou církev. Ruská pravoslavná církev informovala, že se na ni s žádostí o připojení obrátily tři krymské eparchie, což jsou územní správní jednotky pravoslavné církve. Ty nyní budou podléhat přímo moskevskému patriarchu Kirillovi.

Rusko anektovalo poloostrov v roce 2014 a postupně nad ním upevňuje svoji kontrolu. Ukrajina a většina ostatních zemí světa anexi neuznává.

Mezitím v Rusku 

Ruský soud zakázal zveřejňovat seznamy vojáků zabitých na Ukrajině. Několik regionálních médií v Rusku muselo odstranit seznamy ruských vojáků, zabitých ve „speciální vojenské operaci“, jak Kreml oficiálně označuje válku proti Ukrajině. Všechna jména na seznamech sice média získala z otevřených zdrojů, často z oficiálních prohlášení gubernátorů a starostů, ale okresní soud v Kaliningradské oblasti dospěl k závěru, že spojení různých oznámení do jednoho seznamu porušuje prezidentův výnos o utajení ztrát ruské armády, uvedl na svém webu list Kommersant.