Soledar je již několik dní dějištěm zuřivých bitev mezi útočícími ruskými silami a ukrajinskými obránci. Obě strany do frontového města severně od Bachmutu přesunuly posily.

„Po neúspěšném pokusu o dobytí Soledaru a ústupu se nepřítel přeskupil, doplnil ztráty, nasadil další útočné jednotky, změnil taktiku a zahájil silný útok,“ napsala Maljarová na Telegramu. Do ofenzivy se podle ní zapojilo také velké množství žoldnéřů z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. „Naši obránci statečně brání každý metr své rodné země. Zuřivé boje pokračují právě teď,“ dodala.

Ukrajinští vojáci sledují v podzemním stanovišti záběry z dronů nad frontou u východoukrajinského města Bachmut, 27. prosince 2022
Těžké boje pokračují. Ukrajina posílí jednotky u Bachmutu, uvedl Zelenskyj

Večerní svodka ukrajinského generálního štábu se o Soledaru a Bachmutu zmiňuje pouze jako o místech, které se dostaly pod ruskou palbu, nikoliv v souvislosti s mohutnou ruskou ofenzivou, připomíná ruské vydání stanice BBC. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak odpoledne uvedl, že Soledar, Bachmut i celý východní úsek fronty ukrajinští obránci drží.

Hrozivá situace 

Zkušený válečný novinář Jurij Butusov podle agentury Unian informoval, že Ukrajinci vedou v Soledaru již osm dní nepřetržité boje na blízkou vzdálenost. Rusům se podařilo proniknout do zastavěné oblasti, obránci ale podle něj drží celé město pod palebnou kontrolou.

Později večer Butusov napsal, že situace v Soledaru je pro ukrajinské obránce hrozivá. Rusové podle něj dosáhli postavení, z něhož mohou ostřelovat silnici důležitou pro zásobování ukrajinských sil. „Nejedná se o úplné obklíčení, ale normální zásobování po silnici je nemožné, je to kritické pro obranu. Existují však možnosti, jak situaci zlepšit. V této oblasti máme soustředěny značné síly,“ dodal.

Hasič stojí u domu v ukrajinském Chersonu, který hoří po ruském ostřelování 6. ledna 2023
Rusové útočili na civilní cíle na Ukrajině. Deklarovanému příměří navzdory

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve večerním vystoupení zdůraznil, že Ukrajina díky vytrvalosti svých vojáků v Soledaru získala dodatečný čas a sílu, zatímco Rusko jen ztratilo tisíce vojáků kvůli kousku zničeného území. „I takovou podobu má šílenství,“ prohlásil Zelenskyj.