U Bachmutu a Soledaru „pokračují těžké boje“, uvedl Zelenskyj. Frontovou linii podle prezidenta v neděli navštívil velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj, který na místě „zorganizoval kroky nutné k posílení obrany, zejména nasazení dalších jednotek a posílení palby“.

Hasič stojí u domu v ukrajinském Chersonu, který hoří po ruském ostřelování 6. ledna 2023
Rusové útočili na civilní cíle na Ukrajině. Deklarovanému příměří navzdory

Bachmut a přilehlý Soledar leží na severu Doněcké oblasti, těžké boje v jejich okolí hlásí Kyjev už několik měsíců. Bachmut, kde se ustálila fronta už loni v květnu, je významným dopravním uzlem. Vedou přes něj silnice na Lysyčansk a Severodoněck, Slovjansk, Kramatorsk či Luhansk.

Složitá situace 

Bachmut i Soledar jsou podle Zelenského zničená. „Jde o jedno z nejkrvavějších míst na frontě,“ uvedl v neděli v pravidelném večerním projevu. „Bachmut se navzdory všemu drží. (…) Soledar se drží,“ řekl Zelenskyj a dodal, že situace na místě je složitá.

Rusko vojensky napadlo Ukrajinu před téměř 11 měsíci, loni 24. února. Největší boje se odehrávají právě na východě Ukrajiny, kam se po neúspěšných ruských ofenzivách na severu, severovýchodě a částečně i jihu Ukrajiny nyní soustředí významná část sil Moskvy.