Americký prezident Joe Biden poprvé použil v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině termín genocida. „Rozpočet vaší rodiny, možnost natankovat, nic z toho by nemělo záviset na diktátorovi, který vyhlašuje válku a páchá genocidu na druhém konci světa,“ uvedl americký prezident během projevu ve státě Iowa, kde představoval kroky své administrativy, jejichž cílem je zastavit rostoucí náklady na pohonné hmoty v důsledku války. 

Biden později uvedl, že si za svým tvrzením stojí. „Ano, označil jsem to za genocidu,“ řekl americký prezident novinářům. „Je čím dál jasnější, že se Putin snaží zničit myšlenku, že je vůbec možné být Ukrajincem,“ pokračoval.

Online reportáž

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Bidenova slova na twitteru ocenil s tím, že je důležité věci „označovat pravými jmény“.

Oba státníci spolu ve středu odpoledne také telefonicky hovořili. „Probírali jsme ruské válečné zločiny, stejně jako další materiální i finanční pomoc pro Ukrajinu. Společně jsme se shodli na zpřísnění sankcí,“ uvedl Zelenskyj.

Americký prezident později oznámil, že schválil další podporu pro Ukrajinu ve výši 800 milionů dolarů (18 miliard korun). Součástí nové dodávky budou i dělostřelecké systémy s municí, obrněné transportéry, či helikoptéry.

Zdroj: DeníkZelenskyj ve středu ráno uvedl, že není možné učinit stoprocentní závěry o tom, zda ruské síly použily v Mariupolu chemické zbraně. Opakované výhrůžky některých ruských představitelů o použití chemických zbraní ale podle něj znamenají, že Západ musí jednat hned, aby zabránil jejich nasazení.

„Vzhledem k opakovaným hrozbám ruských propagandistů, že proti obráncům Mariupolu použijí chemické zbraně, a vzhledem k tomu, že ruská armáda opakovaně používá na Ukrajině například fosforovou munici, musí svět reagovat hned,“ domnívá se Zelenskyj. 

Ve svém projevu k poslancům estonského parlamentu však Zelenskyj později řekl, že Rusko na Ukrajině používá fosforové bomby a vůči civilnímu obyvatelstvu uplatňuje metody teroru. Uvedl také, že Moskva násilně deportovala do odlehlých částí Ruska více než půl milionu Ukrajinců.

Váleční uprchlíci z Irpině.
Šokující svědectví žen znásilněných vojáky: výhrůžky smrtí, brutalita i vraždy

„Ruská armáda používá všechny typy děl, všechny typy raket, letecké bomby - obzvláště fosforové bomby - proti obytným čtvrtím a civilní infrastruktuře,“ řekl Zelenskyj s tím, že se jedná o „jasný teror proti civilnímu obyvatelstvu“.

Odpoledne Zelenskyj vyzval západ, aby Ukrajině dodal potřebné zbraně. Armáda podle něj urychleně potřebuje dělostřeleckou techniku a munici, raketomety, obrněné transportéry, tanky, stíhačky a systémy protivzdušné obrany.

Slovensko pomůže Ukrajině se sbíráním důkazů o údajných ruských válečných zločinech a zločinech proti lidskosti. Oznámila to slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Tuto pomoc jsem hned po zveřejnění záběrů z Buči a dalších ukrajinských měst nabídla prezidentovi Zelenskému. Jsem hrdá na to, že už za pár dní vycestuje ze Slovenska první tým pracovníků včetně soudního lékaře,“ uvedla.

Ukrajinské tajné služby SBU zřejmě chytily prominentního proruského politika Viktora Medvedčuka podezřelého z vlastizrady. „Dobrá práce,“ uvedl Zelenskyj na sociálních sítích, kde zveřejnil fotografii Medvedčuka s pouty na rukou. V pozdějším projevu ukrajinský prezident navrhl Medvedčuka vyměnit za ukrajinské válečné zajatce a zajatkyně, které zadržují ruští vojáci.

Na britský sankční seznam přibude 206 osob spojovaných s Moskvou, včetně 178 podporovatelů samozvaných republik na východě Ukrajiny ovládaných separatisty. Je mezi nimi i Medvedčuk, nebo šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov. Sankce spočívají v zákazu cestování do Británie a zmrazení majetku, který osoby na sankčním seznamu v Británii mají.

Ruský prezident Vladimir Putin
Jen otázka času. Střet na Ukrajině byl nevyhnutelný, prohlásil Putin

Dopad západních sankcí a averze kupců vůči ruské ropě se plně projeví od května, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výraznému deficitu by však podle ní měl zabránit pokles poptávky v souvislosti s pandemickou situací v Číně, zvyšování produkce skupiny OPEC+ a bezprecedentní čerpání nouzových zásob Spojenými státy a jejich spojenci.

Válka na Ukrajině se promítla také do prostředí počítačových her. Společnost Electronic Arts (EA) odstranila z fotbalové hry FIFA 22 všechny ruské kluby, ruskou reprezentaci a stadion Spartaku Moskva.

Po železnici odjelo od začátku dubna z Česka na Ukrajinu zhruba 6000 lidí. Denně odjíždí směrem na Ukrajinu 400 až 600 lidí, uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS) s odvoláním na údaje drah. Jde podle něj o Ukrajince, kteří se vracejí zpět, nebo o muže, kteří jedou bránit svou vlast.