Ukrajina již několik měsíců vynakládá značné prostředky a vojáky na obranu Bachmutu. Její představitelé zároveň dávají najevo, že Ukrajina bude město s předválečnou populací 70.000 lidí bránit tak dlouho, dokud to bude možné. Prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém úterním videoposelství připustil, že situace na frontě zůstává extrémně složitá a bojuje se o každý metr čtvereční půdy. Velká část ruské dělostřelecké palby se podle něj soustředí právě na Bachmut.

Výsadek ruských vojáků na Donbasu 30. července 2022
Z vězení do první linie války. Dva zajatí Rusové popsali hrůzy z fronty

Deník The Washington Post začátkem týdne uvedl, že američtí vojenští plánovači vyhodnotili, že ukrajinské síly nejsou schopny současně bránit Bachmut a zahájit jarní protiofenzivu. Podle listu proto vyzvali Ukrajinu, aby dala přednost jarní protiofenzivě před obranou Bachmutu a pokusila se osvobodit další okupovaná území.

ISW se kloní k názoru, že rozhodnutí Ukrajiny bránit Bachmut je pravděpodobně strategicky správné, a to i přes náklady, které to Ukrajině přináší. Ukrajinská obrana Bachmutu donutila Kreml nasadit velkou část žoldnéřské Wagnerovy skupiny (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) i elitních výsadkových sil k udržení postupu, který je vykoupen vysokými ztrátami.

Ruští vojáci na Ukrajině
Ruské ztráty na Ukrajině jsou nyní nejvyšší od začátku invaze, tvrdí Britové

Podle amerických analytiků tato skutečnost zřejmě vytvoří příznivé podmínky pro budoucí ukrajinskou protiofenzivu. Tvrdí také, že ruské síly by se po obsazení Bachmutu nezastavily a pokračovaly by ve svém postupu dále na západ.

Pokračující útoky na Bachmut

Ruské síly za poslední den pokračovaly v útocích na Bachmut a jeho předměstí severně i jižně od města. Ukrajinský generální štáb oznámil, že ukrajinské jednotky odrazily ruské útoky na samotný Bachmut. Boje probíhají v Paraskovijivce severně od města, odkud se ruské síly snaží prorazit směrem na západ. Ruské zdroje hovoří také o ruských útocích směrem k osadám jihozápadně od města podél silnice T0504.

ISW ve své svodce připomíná také úterní vyjádření šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, podle nějž obklíčení Bachmutu není kvůli pokračující ukrajinské obraně zdaleka dokončeno.