„Situace v Lymanu je nadále dost napjatá a těžká. Ukrajinské jednotky pravidelně podnikají pokusy o útok. Nejde o ojedinělé pokusy. Samozřejmě chápeme, že tyto pokusy budou pokračovat, ale v tuto chvíli se je daří odrážet,“ prohlásil Alexej Nikonorov, kterého ruská agentura TASS odznačila za kancléře hlavy DNR.

Ukrajinské jednotky již město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží osvobodit od ruských sil, téměř obklíčily. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC institut.

Ruský prezident Vladimír Putin při oslavách ruské státnosti v Velikém Novgorodu 21. září 2022
Rusko k sobě připojí čtyři ukrajinské oblasti. Ceremonie se zúčastní i Putin

Ruští vojenští bloggeři podle ISW předpovídají ruským silám v Lymanu bezprostřední porážku, protože ukrajinské jednotky jsou blízko k obklíčení města. Ozbrojené síly Ukrajiny bojují na předměstí Torskeho, které leží pouhých 12 kilometrů na východ od Lymanu.

Pád lymanské „kapsy“ bude mít pravděpodobně velmi vážné důsledky pro ruské síly na severu Doněcké oblasti a na západě Luhanské oblasti, domnívají se američtí experti. Může umožnit ozbrojeným silám Ukrajiny začít ohrožovat ruské pozice na západní hranici Luhanské oblasti a v oblasti Severodoněcku a Lysyčansku.

V ukrajinském zajetí 

Ukrajinské ozbrojené síly se nezastavily při osvobozování Charkovské oblasti a pokračují v úspěšných útočných operacích východně od řeky Oskol a obkličují ruské uskupení u Lymanu na severu Doněcké oblasti. Ukrajinská armáda začala také osvobozovat Luhanskou oblasti. V Chersonské oblasti na jihu země ukrajinská vojska kontrolují přepravu přes řeku Dněpr.

První z čerstvě zmobilizovaných Rusů se už ocitli v ukrajinském zajetí. „Ruské velení vrhlo na frontu nevycvičené a nebojeschopné zmobilizované vojáky,“ napsal Unian s odvoláním na vládní Centrum strategické komunikace a informační bezpečnosti.