Americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který odebírá Rusku a Bělorusku status trvalých normálních obchodních vztahů (PNTR), což je ekvivalent doložky nejvyšších výhod. Tento krok otevírá Spojeným státům cestu ke zvyšování cel na dovoz ruského a běloruského zboží, napsala agentura DPA.

Biden rovněž podepsal zákon zakazující dovoz energetických produktů z Ruska. Americký prezident již dříve dovoz ruské ropy, zemního plynu a uhlí zakázal pomocí exekutivního nařízení.

Online reportáž

Rusko se kvůli útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany západních zemí. Evropská unie tento týden přijala pátý balík sankcí, na jehož základě mimo jiné od srpna zcela zakáže dovoz ruského uhlí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro německý deník Bild, uvedl, že premiér jedné ze zemí EU po něm chtěl důkazy, že zvěrstva v ukrajinské Buči nebyla zinscenovaná. Mluvit o tom, kdo chtěl důkazy vidět, sice Zelenskyj odmítl, podle ukrajinských médií se však jedná o maďarského premiéra Viktora Orbána. 

Šéf tiskového úřadu maďarského premiéra Bertalan Havasi později uvedl, že Orbán odsuzuje masakr v ukrajinském městě Buča, kde během ruské invaze zemřely stovky civilistů, a podpoří mezinárodní vyšetřování, které najde viníky tohoto krveprolití. 

Plačící žena před zdevastovanou budovou v Boroďance.
Stříleli do civilistů, drancovali domy. Hrůzy v Boroďance by mohly předčít Buču

Do Kyjeva v sobotu dorazil britský premiér Boris Johnson, před ním se s ukrajinským prezidentem setkal i rakouský kancléř Karl Nehammer. „Je to skvělý signál, že lídři evropských států sem začali jezdit a nepodporují nás jen slovy,“ řekl Zelenskyj podle agentury DPA po setkání s Nehammerem. 

Britský premiér po nečekaném setkání se Zelenským  oznámil další pomoc Ukrajině. Británie jí mimo jiné pošle 120 obrněných vozidel a protilodní raketové systémy, a to nad rámec už v pátek oznámeného vojenského vybavení za 100 milionů liber (2,9 miliardy korun), jež má zahrnovat protiletecké a protitankové zbraně.

Evropská komise a další dárci ze světa slibují celkem 10,1 miliardy eur (skoro 250 miliard Kč) na pomoc Ukrajincům prchajícím před válkou, oznámila po dárcovské akci ve Varšavě předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.

Iniciativa Stand Up For Ukraine, spuštěná komisí a kanadskou vládou, přinesla 9,1 miliardy eur včetně jedné miliardy přislíbené EK, miliardovou půjčku pak ještě přidává Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Z peněz přislíbených unijní exekutivou má 400 milionů putovat do zemí "v první linii" uprchlické vlny z Ukrajiny.

Zdroj: DeníkRuské ozbrojené síly se i nadále soustředí na Donbas, Mariupol a Mykolajiv na východě Ukrajiny. Pokračují také v útocích na civilisty, jako byl páteční úder na vlakové nádraží v Kramatorsku, který si vyžádal 50 životů. Ve své pravidelné ranní zprávě o válce na Ukrajině to uvedlo britské ministerstvo obrany s odkazem na informace rozvědek.

Na sobotu bylo dohodnuto deset humanitárních koridorů pro evakuaci lidí z obléhaných ukrajinských regionů, informovala vicepremiérka Iryna Vereščuková. Je mezi nimi i jeden koridor pro evakuaci osob soukromou dopravou z města Mariupol.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na snímku ze 4. dubna 2022
Válečný prezident a jeho tým: Jak Volodymyr Zelenskyj řídí Ukrajinu z bunkru

Kvůli válce muselo své domovy opustit už na 11,4 milionu lidí, z toho 4,4 milionu uteklo do zahraničí, informovala ruská verze serveru BBC s odvoláním na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Situace v Česku 

Česko vydalo od začátku ruské invaze přes 274 tisíc speciálních víz, v pátek jich přibylo necelých 2500. Informace v sobotu zveřejnilo ministerstvo vnitra. Počet vydaných víz se v posledních dvou týdnech snižuje.

Skupina lidí si před ruským velvyslanectvím v Praze připomněla civilní oběti masakru v ukrajinské Buči a v dalších městech, která obsadila ruská armáda. Účastníci happeningu sugestivně ztvárnili záběry z fotografií, které před týdnem obletěly svět. Přímo na vozovce před ambasádou nehybně leželi staří i mladí figuranti polití umělou krví, někteří s rukama svázanýma za zády.