Starosta města Buča nedaleko Kyjeva Anatolij Fedoruk dnes informoval, že úřady doposud objevily těla 403 lidí, o nichž se domnívají, že je zabili ruští vojáci za dobu, co oblast okupovali. Dodal, že počty takto nalezených těl stále rostou.
Naopak za falešné označil zprávy o násilnostech ve městě Buča ruský prezident Vladimir Putin po jednání s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem. Podle něj je situace ve městě výsledkem britské zpravodajské operace.
Rusko dostává z Iráku za pomoci Íránců vojenské vybavení pro boje na Ukrajině včetně granátometů a protitankových střel, uvedl s odvoláním na blízkovýchodní tajné služby britský list The Guardian. Podle něj svědčí využívání nelegální sítě k přesunu zbraní o dramatické změně ruské strategie. Protiruské sankce Moskvu nutí spoléhat na Írán jako na spojence v Sýrii.
Ruská armáda měla v pondělí v Mariupolu použít blíže neupřesněnou chemickou zbraň. Tvrdí to alespoň pluk Azov, který strategický přístav brání. Ukrajinské úřady informaci dosud nepotvrdily, některé západní mocnosti již ale vyjádřily znepokojení.
Ruský prezident Vladimir Putin při úterní návštěvě kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východu označil střet s protiruskými silami na Ukrajině za nevyhnutelný. „Byl otázkou času,“ prohlásil ruský prezident, který zároveň ocenil ruské ozbrojené síly. Ty si podle něj počínají „statečně, chytře, efektivně a dosahují výsledků při uplatnění nejmodernějších zbraní“.
Rusko se podle šéfa Kremlu nehodlá izolovat od zbytku světa.

Ruští vojáci se všech ukrajinských městech, která nějakou dobu okupovali, chovali jako v Buči, kde se po jejich odchodu našly stovky zabitých civilistů, prohlásil v projevu k litevským poslancům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
EU by si podle Zelenského měla stanovit datum, ke kterému přestane odebírat ruský plyn. „Jenom tehdy ruská vláda pochopí, že musí hledat mír,“ řekl ukrajinský prezident litevskému parlamentu. Zákaz dovozu ruského plynu je podle něj jediným způsobem, jak ukázat, že má Západ vůli zastavit ruské válečné zločiny.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier chtěl navštívit Ukrajinu, Kyjev si to však nepřál. Steinmeier chtěl do Kyjeva přicestovat společně s polským prezidentem Andrzejem Dudou, aby společně „vyslali silný signál evropské solidarity vůči Ukrajině“.
Ukrajinské bezpečnostní složky zadržely proruského politika Viktora Medvedčuka. Muž, který bývá označován za nejbližšího ukrajinského spojence Vladimira Putina, se skrýval od chvíle, kdy na počátku války uprchl z domácího vězení.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu získalo v Česku speciální víza přes 283 tisíc uprchlíků. V pondělí jich úřady vydaly 3935, víc než v několika předchozích dnech, vyplývá z údajů ministerstva vnitra. Do republiky dorazilo od konce února podle odhadů přes 300 tisíc ukrajinských uprchlíků.
Do mateřských a základních škol v Česku nastoupilo zatím zhruba 26 500 dětí válečných uprchlíků. Vyplývá to z dat, které ministerstvo školství k 7. dubnu dostalo od škol. Nejvíc volných míst je nyní k dispozici v Moravskoslezském kraji, nejméně v Karlovarském a Libereckém kraji či v Praze.

Své domovy muselo kvůli válce na Ukrajině opustit podle posledních informací Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zhruba 11,4 milionu lidí, z toho 4,4 milionu uteklo do zahraničí.