V hrobě u ukrajinského města Makariv byly nalezeny ostatky tří lidí, jednoho z mrtvých pak místní úřady identifikovali jako Čecha. „Dva lidé byli zabiti ranou do hlavy, jeden člověk ranou do břicha. V hrobě byly nalezeny doklady jedné z obětí, občana České republiky,“ citovala ukrajinská média náčelníka policie Kyjevské oblasti Andrije Nebytova. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že o případu Čecha zemřelého na Ukrajině ví, po dohodě s rodinou ale zatím nebude sdělovat podrobnosti. 

Devětačtyřicetiletý český řidič kamionu přijel na Ukrajinu na začátku ruské invaze, aby tam pomáhal jako dobrovolník. Blízkým se přestal ozývat 3. března. Dvě další těla se úřadům zatím nepodařilo identifikovat, byla ale v civilním oblečení. 

Online reportáž

Ruské ministerstvo zahraničí poslalo Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, návrhy na vystoupení Ruska ze Světové obchodní organizace (WTO) a Světové zdravotnické organizace (WHO), napsal dnes na svém webu list Kommersant s odvoláním na místopředsedu sněmovny.

Česká vláda odsouhlasila podle informací ČTK návrh na prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli vlně migrace z Ukrajiny o 30 dnů. Rozhodla tak na dnešním mimořádném zasedání. Žádost kabinetu posoudí Sněmovna. Bez prodloužení by opatření skončilo 31. května.

Vojáci v Mariupolu splnili svou bojovou misi

Ukrajina také potvrdila evakuaci části vojáků z obklíčených mariupolských oceláren Azovstal. Ti míří na území, které se nachází pod kontrolou ruských sil.

V noci na dnešek generální štáb ukrajinských ozbrojených sil uvedl, že ukrajinští vojáci v Mariupolu splnili svou bojovou misi. Náměstkyně ministra obrany před tím oznámila, že z ruskými jednotkami obklíčeného hutního komplexu Azovstal bylo v pondělí evakuováno 264 ukrajinských vojáků, z nichž 53 je vážně zraněných. Zamířili na území ovládané ruskými silami. Někteří vojáci však v areálu zřejmě zůstávají. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že doufá v záchranu ukrajinských obránců z Azovstalu.

„Vrchní vojenské velení nařídilo velitelům jednotek umístěných v Azovstalu, aby chránili životy personálu. Operace na záchranu ukrajinských obránců zablokovaných uvnitř závodu pokračuje,“ oznámil generální štáb ukrajinské armády podle agentury Unian a bojovníky označil za „hrdiny naší doby“.

Těla mrtvých civilistů z masového hrobu v Kyjevě.
V jednom z hromadných hrobů na Ukrajině nalezli tělo českého občana

„Tím, že drželi pozice u Azovstalu, nedovolili nepříteli v přesunu až 17 praporových taktických skupin (kolem 20 tisíc lidí) v jiných směrech. Narušili tím realizaci plánu na rychlé dobytí Záporoží, dosažení administrativní hranice Doněcké a Záporožské oblasti a vytvoření podmínek pro obklíčení sil OOS,“ dodal štáb s odkazem na ukrajinské síly zapojené do operace na východě země.

K situaci v Azovstalu se už vyjádřil i prezident Zelenskyj, který naznačil, že v Azovstalu ještě zůstávají někteří obránci. „Díky akcím ukrajinské armády - ozbrojeným silám Ukrajiny, tajné služby, vyjednávacího týmu, Mezinárodního výboru Červeného kříže a OSN doufáme, že se nám podaří zachránit životy našich mužů,“ uvedl Zelenskyj podle CNN. Vyjednání jejich návratu podle něj vyžaduje citlivost a čas.

Home Credit odchází z Ruska 

Skupiny PPF a Home Credit podepsaly dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem Tyryškinem o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku, včetně dceřiných společností. Znamená to odchod skupiny Home Credit z ruského trhu. PPF a Home Credit to oznámily v tiskové zprávě. Cenu transakce nezveřejnily.

Evropská unie nepoleví v dodávkách zbraní Ukrajině, jejíž boj proti ruské invazi je nyní ve zlomové fázi. Po jednání ministrů obrany členských zemí to novinářům řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož evropský blok nedopustí, aby Ukrajině došly zbraně. EU podle něj také plně podpoří Švédsko a Finsko, které se kvůli invazi rozhodly požádat o členství v NATO.